V Americe zaznamenali rekordní počet hromadných vražd. Iniciativy tlačí na politiky kvůli regulaci zbraní
Spojené státy překročily tento týden rekord v počtu hromadných vražd střelnou zbraní. Zatím se jich odehrálo 39. Loni střelci takových činů spáchali 36. Letošní zatím poslední masovou střelbou v Americe se smrtelnými následky byl útok v kampusu Nevadské univerzity v Las Vegas, kde zahynuli tři lidé a pachatel. Ve Spojených státech sílí aktivita nevládních organizací a tlak na zákonodárce k přijetí tvrdších zákonů o regulaci prodeje zbraní.
Fred Guttenberg pracuje pro nevládní organizaci Brady, která usiluje o vymýcení násilí páchaného se zbraněmi v Americe pomocí přísnějších zákonů o jejich držení a dostupnosti. Má k tomu osobní důvod. Jeho 14letá dcera byla jednou ze 17 obětí řádění střelce na škole v Parklandu na Floridě v únoru 2018.
Schází se s politiky a přesvědčuje je o potřebě změnit dnešní zákony. Dává rozhovory médiím, napsal knihy o tom, co prožil. Doufá, že snaha o zpřísnění pravidel bude nakonec úspěšná.
Podle prezidentky občanského sdružení Brady Kristine Brownové je potřeba víc vymáhat dodržování pravidel platných pro prodejce zbraní. V tomto ohledu se prý blýská na lepší časy, protože nový ředitel Úřadu pro dohled nad obchodem s alkoholem, tabákovými výrobky a zbraněmi je nakloněný větší kontrole prodejců.
Je podle ní také potřeba přijmout na federální úrovni zákony o právní odpovědnosti výrobců zbraní. Upozorňuje, že je to jedno z mála hospodářských odvětví, které není možné žalovat u civilních soudů kvůli tomu, co jejich výrobky způsobily.
Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi. Policie ho zneškodnila, podezřelým je profesor
Číst článek
„Další změnou, kterou musíme zavést, je, že všichni kdo si kupují zbraně, budou muset projít kontrolou způsobilosti k jejich držení. Jestli nebyli odsouzení za těžký zločin, nebo jestli nejsou pachateli domácího násilí. Pokud se ukáže, že ano, musí to být překážka k pořízení zbraní nejen v kamenných obchodech, ale i na burzách nebo na internetu. Tohle dnes často nefunguje a to je třeba řešit,“ vysvětluje Brownová.
Zpřísnění pravidel prodeje
Navíc zdaleka ne ve všech amerických státech takovou kontrolu osobnosti kupujícího vyžadují.
Tento týden se předseda senátní většiny Demokratů Chuck Schummer snažil nechat odhlasovat bez rozpravy, tedy jednomyslně, zákon o povinné verifikaci zákazníků zbrojních obchodů a zákaz prodeje útočných pušek. Několik republikánských senátorů ale návrh zablokovalo.
Naděje na zpřísnění pravidel prodeje a držení zbraní v Americe ale mohou vzít rychle za své i po prezidentských volbách.
Nejvážnější republikánský uchazeč o prezidentskou funkci Donald Trump slíbil na nedávném sjezdu Národní střelecké asociace, že pokud bude on v Bílém domě, nikdo nevztáhne ruku na jejich zbraně a právo si je pořizovat a nosit je.