Stát sice letos zvýšil příspěvky o 12 korun na jedno dítě a zdražilo i školkovné, podle provozovatelů to ale nestačí. Většina skupin totiž sídlí v nájmech a ty zdražují ještě víc.
Jednotlivé radnice nezvládají s předstihem navyšovat kapacitu, v rozpočtech chybí peníze na nepedagogické pracovníky, školky demotivuje přechod na placení za odučené hodiny místo za počet dětí.
Teď školský zákon dětem garantuje „přednostní umístění“ podle věku a bydliště, nově by děti od tří let mohly mít na školku zákonný nárok. Počítá s tím novela zákona o dětských skupinách.
Situace se měla odehrát v brněnské části Černá pole, kde město spravuje zhruba deset mateřských škol. Jak ale upozornil mluvčí části Martin Ingr, zápis probíhá výhradně přes elektronické systémy.
Natálie Seka v Karviné žije rok a pracuje na chirurgické ambulanci v nemocnici. Na Ukrajinu se vypravila pro svoji čtyřletou dceru, nyní finančně zajišťuje celou rodinu.
„V České republice vedeme debatu o délce rodičovské dovolené. A tak se ptám, jestli tato studie nevznikla proto, aby se iniciovalo zkrácení rodičovské dovolené,“ namítá předsedkyně Aliance pro rodinu.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové ale pedagogové nedostali včas informace k bezplatnému testování. Na testy jich tak kvůli tomu přijde málo.
Pedagogická komora a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání vyzvali vládu, aby výrazně omezila provoz školek i speciálních škol. Podle spolků ohrožují zdraví pedagogů, dětí i jejich rodin.