Byl jsem ve vězení 20 let. Dnes jsem svobodný člověk, žiju v Nizozemsku a mohu psát, jak chci. Necítím se jako spisovatel v exilu, štěstí a svobodu jsem našel ve vězení – skrze psaní, říká Slahi.
Čeští vojáci jsou v Mauritánii od ledna a mají se tam točit zhruba po třech až osmi měsících. „Celý to nasazení jsme tady zahájili na zelené louce,“ komentuje velitel českých speciálních sil.
Podle prezidenta Pavla je stát pro Česko a Evropu důležitý právě v ekonomickém i bezpečnostním smyslu. S protějškem Muhammadem Uld Ghazváním řešil hlavně otázky bezpečnosti.
Západoafrická Mauritánie je jednou ze zemí, která se potýká s příchodem tisíců běženců směřujících do Evropy. I proto evropské státy včetně Česka investují do projektů v uprchlických táborech.
Maximálně třicítka příslušníků speciálních sil pomůže v rámci programu NATO s výcvikem svých kolegů z mauritánské armády. Tento týden to schválil český Parlament.
Celkový rozpočet programu Pomoc na místě činí pro letošní rok 150 milionů korun, peníze vnitro poskytuje buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací.
V západoafrické Mauritánii postřelili prezidenta Mohamada uld Abdelazíze. Podle oficiálního prohlášení vlády šlo o nehodu, ačkoli někteří svědci popisovali incident jako atentát. Prezident Abdelazíz prý utrpěl lehké zranění paže, zdroj z vojenské nemocnice ale mluvil o zásahu břicha. Po úspěšné operaci odcestoval africký státník na další léčení do Francie.
Mauritánský prezident je postřelený a v nemocnici. Podle vlády je prezident Muhammed Abdul Azíz jen lehce zraněný a jednalo se o nehodu.Informaci přinesla agentura Reuters.
Libye zásadně trvá na vydání Abdulláha Sanúsího, bývalého šéfa Kaddáfího tajných služeb. Nová porevoluční tripolská vláda ho chce soudit na libyjské půdě. Sanúsího včera zadržely úřady v Mauritánii a zatím hodlají vést vlastní vyšetřování. O vydání Kaddáfího blízkého spolupracovníka ale stojí i Francie.
Šéfa Kaddáfího tajné služby se podařilo zadržet v Mauretánii. Zatčení Abdalláha Sanúsího už potvrdili také libyjští představitelé a mauritánské úřady požádali o vydání prominenta Kaddáfího režimu. O jeho extradici chce usilovat také Francie.
Izrael zavřel jednu z pouhých tří ambasád, které měl v arabských státech. Velvyslanec v Mauritánii dostal 48 hodin k opuštění země. Mauritánie izraelské diplomaty vypověděla kvůli nedávné válce v Gaze. Už v lednu vláda západoafrické země odvolala svého velvyslance z Tel Avivu.