Petr Pavel na návštěvě Mauritánie řešil obchod i bezpečnost. Tamní armádu cvičí Češi od ledna

Prezident Petr Pavel je na historicky první návštěvě českého nebo československého prezidenta v Mauritánii. Cílem jeho cesty je posílit obchodní i bezpečnostní vztahy. S místními zástupci OSN řešil i otázku migrace.

Od zpravodaje z místa Nuakšott Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel a jeho protějšek Muhammad Uld Ghazvání při státní návštěvě českého prezidenta v Mauritánii

Petr Pavel a jeho protějšek Muhammad Uld Ghazvání při státní návštěvě českého prezidenta v Mauritánii | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Petr Pavel v Mauritánii s prezidentem Muhammadem Uld Ghazváním řešil hlavně otázky bezpečnosti. České speciální jednotky od ledna v zemi pomáhají cvičit místní armádu, přijela sem početná delegace podnikatelů obranného průmyslu. Zahájil také podnikatelské fórum, kde se podepsalo memorandum o obchodní spolupráci.

Kongo čeká humanitární katastrofa. Česká vojenská podpora Rwandy je neakceptovatelná, říká analytik

Číst článek

Podle prezidenta je stát pro Česko a Evropu důležitý právě v ekonomickém i bezpečnostním smyslu: „Mauritánie je jednou z mála stabilních zemí subsaharské Afriky. Jestliže má Česká republika zájem na rozšiřování kontaktů se zeměmi, které jsou nám v Africe přátelsky nakloněny, protože chceme diverzifikovat naše obchodní zájmy a zdroje, tak určitě má smysl s těmi zeměmi komunikovat.“

Příležitosti pro EU

Mauritánie je též bohatá na vzácné kovy, nedávno zahájila těžbu zemního plynu. Je to příležitost pro investice – v obranném průmyslu, těžebním, ale i ve zpracování potravin.

Petr Pavel a Muhammad Uld Ghazvání v mauritánském prezidentském paláci | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Klíčová je bezpečnost – okolní země často destabilizují vnitřní konflikty, hlavně v sousedním Mali působí početné džihádistické i další ozbrojené skupiny, ale taky tam od série převratů sílí vliv Ruska a jeho bývalé Wagnerovy skupiny. Ta destabilizaci pomáhá, před konflikty místní utíkají a jako uprchlíci a migranti pak odcházejí – v posledních letech častěji právě přes Mauritánii, a někteří z nich chtějí do Evropy.

Česko se právě s migrací zemi snaží pomoct. Přes ministerstvo vnitra Mauritánii poslalo milion eur na zlepšení podmínek uprchlíků ve velkém uprchlickém táboře Mbera u hranic s Mali, kde podle odhadů OSN žije asi 300 tisíc uprchlíků, hlavně v chudší oblasti na jihovýchodě státu. Česko a EU chce, aby tam lidé měli dost dobré podmínky na to, aby nechtěli odcházet dál do Evropy.

Petr Pavel vystupuje z letadla na státní návštěvě v Mauritánii | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Z Mauritánie se prezident v úterý přesouvá do Ghany, která tak jako Mauritánie sousedí s dalším ohniskem nestability a ruského vlivu – Burkinou Faso. Proto se i tady bude řešit bezpečnost a obrana, mimo jiné před hybridními hrozbami.

Ještě více než Mauritánie je Ghana stabilní země, kde vládnou demokratické principy. Česko se tam už teď podílí na projektech a investicích do infrastruktury, zdravotnictví, ale rozvíjí se tu i moderní technologie, což je příležitost pro české firmy například ve vesmírném průmyslu.

Prezidentský palác v hlavním městě Nuakšott v Mauritánii | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme