Česká společnost je v emancipaci žen zhruba na půli cesty. V hodnocení postojů k práci, péči o domácnost, rovnému odměňování a k dalším oblastem získala v průměru 53 bodů ze 100.
„Boj o rovnoprávnost není lineární. Nemůžeme se dopracovat k nějakému zákonu a říct, že teď už to skončilo. Práva jsou křehká,“ připomíná publicistka Maja Vusilović.
Navzdory slibu Putin vyhlásil „částečnou mobilizaci“, při které úřady do armády povolaly statisíce mužů. Při gratulaci hovořil o „vnímavosti ženského srdce v těžkých chvílích, v dobách zkoušek“.
„S potěšením oznamuji, že vláda chce uspořádat referendum o změně naší ústavy s cílem zakotvit rovnost žen a mužů a odstranit zastaralou zmínku o ‚ženách v domácnosti‘,“ uvedl irský premiér.
Proč v Česku nepracuje ve vědě víc žen? Mezi zeměmi EU patří Česko v tomto ohledu k nejhorším. Změnit to můžou nová pravidla pro granty - šanci mají jen instituce, které podporují genderovou rovnost.
Oslavy MDŽ za minulého režimu měly několik rovin. V té první, oficiální, se žena oslavovala především jako pracující, jako bojovnice za socialismus a mír.
Tento týden označil Maduro za týden žen a vyzval k zastavení násilí na ženách. „Ženu ani květinou neuhoďte, absolutní respekt k ženám,“ uvedl Maduro, jehož kritizují za porušování lidských práv.
„Obrátila jsem se s tímto nápadem na Berlíňany s peticí, abych měla zpětnou vazbu, jestli to opravdu chtějí. Podepsalo ji skoro třicet tisíc,“ popisuje vznik svátku poslankyně Iris Sprangerová.
Karafiáty s asparagusem se vrátily do květinářství. Někteří muži je dávají ženám k Mezinárodnímu dni žen z recese, jiní z nostalgie. Sametová revoluce svátek málem poslala do propadliště dějin. Nakonec ale přežil a i když spousta lidí dává přednost květnovému Dni matek, MDŽ své příznivce neztratilo.
8. březen je Mezinárodním dnem žen. Sametová revoluce ho málem poslala do propadliště dějin. Oslavy se záplavou rudých karafiátů považovala za ryze komunistický výmysl. Svátek ale vznikl na začátku 20. století ve Spojených státech v souvislosti se stávkou amerických švadlen za lepší pracovní podmínky.
Česká ženská lobby, sdružující 25 nevládních organizací, se chystá 8. března oslavit Mezinárodní den žen. Svátek připomíná stávku newyorských švadlen za ženské volební právo, ke které došlo roku 1908. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové je ale i dnes za co bojovat.
Ženy, které se živí nejstarším řemeslem, dostávaly dnes v noci v Jihlavě fialové karafiáty. Květiny jim nedávali jejich klienti, ale pracovnice organizace Rozkoš bez rizika.
Dnešní Mezinárodní den žen si připomíná více než stovka zemí světa, demonstracemi a akcemi také nejrůznější vládní i charitativní organizace. Upozornit chtějí na práva žen především v konfliktních oblastech světa.
V mnohých zemích světa si dnes lidé připomínají Mezinárodní den žen. Od roku 1911 se slaví jako připomínka někdejší stávky newyorských švadlen, které na demonstracích žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. Mezi českými politiky vyvolává tento svátek rozpory. Senát ho už několikrát navrhl vyškrtnout ze seznamu významných dnů, poslanci to ale zamítli.