Irsko plánuje uspořádat referendum o části ústavy, podle které je místo žen v domácnosti
Irsko v listopadu uspořádá referendum, které rozhodne, zdali z ústavy zmizí pasáž o tom, že místo žen je v domácnosti. S odvoláním na irskou vládu o tom ve středu informovala agentura Reuters.
Celkem 86 let stará ústava katolické země doznala v posledních letech několika změn včetně povolení manželství stejnopohlavních párů nebo zrušení zákazu potratů. „Zastaralý“ odkaz na roli žen ve společnosti v ní ale nadále zůstává a podle irského premiéra Lea Varadkara je potřeba ho změnit.
Platíme ženy, aby byly doma, nepracovaly a zkazily si životní kariéru, říká ekonom Münich
Číst článek
„S potěšením oznamuji, že vláda chce uspořádat referendum o změně naší ústavy s cílem zakotvit rovnost žen a mužů a odstranit zastaralou zmínku o ‚ženách v domácnosti‘,“ uvedl Varadkar v prohlášení při příležitosti Mezinárodního dne žen.
V článku 41.2 irské ústavy se píše, že stát uznává, že „žena svým životem v domácnosti poskytuje státu podporu, bez níž nelze dosáhnout obecného blaha“, a že „matky nesmějí být ekonomickou situací nuceny vykonávat práci na úkor svých povinností v domácnosti“.
Jakoukoliv změnu ústavy v pětimilionové zemi musí schválit občané v referendu. V referendech o povolení manželství stejnopohlavních párů i potratů se vyslovila velká většina Irů.