Následující zimní olympijské hry v Itálii budou rozprostřeny na velké ploše, a je dokonce možné, že se někteří sportovci budou muset vydat až za oceán.
Na olympiádě v Los Angeles v roce 2028 bude po 120 letech lakros. K účasti v této disciplíně na hrách nemusí mít daleko ani česká reprezentace mužů, která bojuje na mistrovství světa v box-lakrosu.
V Paříži v neděli skončily XVII. paralympijské hry. Po jedenácti dnech je uzavřel tradiční slavnostní ceremoniál na Stade de France. Českou vlajku nesl trojnásobný medailista David Kratochvíl.
Olympiády ani paralympiády se kvůli ruské invazi na Ukrajinu s podporou Běloruska nesmějí účastnit oficiální výpravy obou zemí ani týmy v kolektivních sportech.
„Naší organizaci prospěje ze všeho nejlépe změna vedení,“ řekl na sobotním zasedání MOV Bach, jehož někteří členové požádali, aby ve funkci pokračoval.
„Sportovní výkon je determinovaný více faktory než testosteronem,“ nesouhlasí sociolog Zdeněk Sloboda. „Stanovení pravidel a transparentní testování by situaci zlepšilo,“ říká lékař Dalibor Pastucha.
Mezinárodní boxerská asociace začala řídit box v roce 1946 a má zhruba 200 členských zemí. V jejím čele stojí kontroverzní Rus Umar Kremljov, s kterým vedou olympijští funkcionáři dlouhodobé spory.
Stanoveným podmínkám pro účast na hrách vyhověli pouze kanoista Zachar Petrov, cyklista Gleb Syrica a tenisté Daniil Medveděv, Roman Safiullin a Jekatěrina Alexandrovová, popisuje Moscow Times.
„Ten Tchajwanec – nebo Tchajka (Tchajwanka – pozn. red.) má vlasy nakrátko a opravdu vypadá jako kluk,“ myslí si o sportovkyni s vyšším testosteronem Marek Šimák, prezident České boxerské asociace.
„Za celý tým se chci omluvit především hráčům a realizačnímu týmu novozélandského fotbalu a také našim hráčkám. Konečnou odpovědnost za chování nesu já,“ řekla trenérka Bev Priestmanová.
Organizace Global Rights Compliance, uvedla, že MOV předložila důkazy, podle kterých uvedení ruští a běloruští sportovci porušili pravidlo o neutralitě,
Kvůli ruské invazi s podporou Běloruska na Ukrajinu z února 2022 se nesmějí pařížských her účastnit oficiální výpravy těchto zemí ani týmy v kolektivních sportech.
„Svět sportu vše redukuje na pouze dvě kategorie, které ještě navíc nazývá muž a žena. To vytváří tlak na ‚kulturní války‘,“ vysvětluje sociolog genderu, médií a sexuality, Zdeněk Sloboda.
Pět olympijských kruhů tradičně symbolizuje rovnost, pospolitost a bratrství všech národů. To jest i Rusů a Bělorusů? MOV se dle svých osvědčených praktik postavil k problému lišácky.
Podle odhadů by se olympijských her v Paříži mohlo jako neutrálních zúčastnit dohromady zhruba šedesát sportovců z obou zemí. MOV očekává start přibližně 36 sportovců s ruským a 22 s běloruským pasem.
Trest Valijevové vyprší v prosinci 2025, tedy zhruba sedm týdnů před příštími zimními olympijskými hrami v Miláně a Cortině d'Ampezzo. To jí bude devatenáct let.
V Rusku vyrostla generace sportovců, kteří neměli šanci zúčastnit se olympijských her, postěžoval si v tisku půl roku před OH v Paříži slavný sovětský – a poté ruský – tyčkař Radion Gataullin.
Zelená pro Rusy a Bělorusy. Příští rok můžou na olympiádu, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor. Startovat mají pod neutrálním označením. Co to znamená?
Podle výboru se zatím do soutěží kvalifikovalo jedenáct „neutrálních“ sportovců, osm z Ruska a tři z Běloruska. Sportovci, kteří mají vazby na vojenské či policejní složky, by měli zůstat vyloučeni.
O čtyři místa se uchází 32 kandidátů. Hlasovat se bude během olympijských her v Paříži 2024. Kubová může v komisi sportovců navázat na Barboru Špotákovou, Jana Železného nebo Evu Adamczykovou.