Po aktualizaci průběžného sčítání kolem 3.30 Středoevropského letního času vedla Cortezová Mastová nad Laxaltem o zhruba 5000 hlasů. Před tím měl velmi malý náskok o několik stovek hlasů Laxalt.
Demokraté drží těsnou většinu v Senátu, naopak ve Sněmovně reprezentantů usedne více republikánů. Sčítání výsledků však nemusí být konečné ještě několik následujících dní.
Mimořádně vyrovnané a daleko těsnější, než se čekalo. Takové jsou americké volby do Kongresu zvané midterms. Demokraté udrželi mnoho pozic a republikáni nevyhráli ani zdaleka tolik, jak očekávali.
Lidé se bojí, že se někteří republikáni po vzoru Trumpa předčasně prohlásí za vítěze a budou volat po zastavení dalšího sčítání a zpochybňovat ho, upozorňuje zpravodaj Radiožurnálu v USA Jan Kaliba.
Rostoucí inflace a slábnoucí hospodářství jsou podle průzkumu pro CNN nejdůležitějšími tématy voleb pro 51 procent amerických voličů. Mnohem méně je zajímá třeba zaručení práva žen na interrupci.
Americký prezident Donald Trump označil výsledek republikánů v úterních kongresových volbách za fantastický úspěch a velkou výhru. Český ekonom Jan Švejnar ale nadšení mírní.
Vítězství demokratů ve volbách do Sněmovny reprezentantů a posílení republikánů v Senátu zastínilo výsledky guvernérských voleb v USA, v nichž se rozhodovalo o obsazení 36 klíčových správních pozic.
Úplné výsledky kongresových voleb stále nejsou k dispozici, v některých státech je výsledek velmi těsný a hlasy se stále počítají. Pozornost je upřena hlavně k senátním volbám na Floridě a v Arizoně.
Sněmovna reprezentantů bude pestřejší. Rekordní bude například počet žen, které se stanou kongresmankami. Osobností, které se do politických dějin zapsaly jako „historicky první,“ je hned několik.
Na Floridě dostanou napříště odsouzení zločinci po odpykání svého trestu zpět svá voličská práva. Dosud na základě místní ústavy o tato práva v rámci trestu přišli a získat je mohli jen na žádost.
Fronty přes ulici nebo i prázdné volební místnosti. Přesně tak to vypadalo v Miami při hlasování v kongresových volbách. Někteří obyvatelé Miami odvolili na poměrně neobvyklém místě.
Ve Spojených státech vrcholí kongresové volby. Američané v nich vybírali nové senátory, poslance a guvernéry. Demokratická strana po osmi letech bude mít většinu ve Sněmovně reprezentantů.
Studenti ze střední školy ve floridském Parklandu teď pořádají řadu přednášek a demonstrací, a to po celých Spojených státech. Nedávno byli například i na Mezinárodní univerzitě v Miami.
„V neděli večer americké nás bezpečnostní složky informovaly o online aktivitě, kterou nedávno objevily a která podle nich může být spojena se zahraničími entitami,“ napsal Facebook v prohlášení.
Už před Texaskou univerzitou v El Pasu je znát, že univerzita i studenti volbami žijí a zajímají se o ně. Jsou zde transparenty reprezentující jak republikány, tak demokraty.
Guvernérem Texasu je už tři roky republikán Greg Abbott. Demokratický kandidát tu na celostátní úrovni nevyhrál od roku 1994 a Texas je tak už přes dvacet let zatím nedobytnou republikánskou pevností.
Úterý rozhodne o tom, kteří zákonodárci zasednou v Kongresu Spojených států. Hlasování se ale paradoxně netýká právě těch Američanů, kteří sídlu Senátu a Sněmovny reprezentantů bydlí nejblíže.
Ve Spojených státech mají poslední víkend před klíčovým dnem hlasování v kongresových volbách. Osmnáct amerických států podle deníku New York Times hlásí rekordní zájem o hlasování.
Prezident Donald Trump před kongresovými volbami ve Spojených státech osobně podporuje některé republikánské politiky. A to i přes to, že jim dřív nemohl přijít na jméno.
Američané investovali v přepočtu přes osm miliard korun, aby - po špatné zkušenosti z roku 2016 - ochránili letošní volby před kybernetickými útoky. Ale ani to zjevně nestačí.
Sice nekandiduje, ale přesto hraje Donald Trump v listopadových volbách o dost. Propad republikánů mu může svázat ruce. Ale bude k tomu demokratům stačit jednoduchý antitrumpismus?