Po vzoru Trumpa. Někteří Američané se bojí, že se po volbách republikáni zachovají jako bývalý prezident
Volební noc se ve Spojených státech může značně podobat té před dvěma lety. Demokrat Joe Biden po několika dnech sčítání tehdy v souboji o Bílý dům porazil republikána Donalda Trumpa. Tentokrát Američané prezidenta nevolí, ale zásadní je i letošní souboj o Kongres a pozice ve vedení jednotlivých států. Někteří republikáni dali najevo, že po Trumpově vzoru porážku neuznají, a můžeme se znovu dočkat ničím nepodloženého zpochybňování výsledků.
Virginia Nortonová, šéfka volební komise pro okrsek Langley v osmém volebním obvodě státu Virginie, mi ukazuje stroj, který přijímá hlasovací lístky a sčítá hlasy. Pouze lístky voličů, kteří se neregistrovali předem a přišli v úterý rovnou volit, ještě odnese ke kontrole.
Jinak očekává, že své téměř kompletní výsledky nahlásí tento okrsek velmi brzy po uzavření volební místnosti.
Zdaleka tomu tak ale nebude všude. Kdo ovládne na příští dva roky Senát, může záviset na výsledku voleb v Pensylvánii a konkrétně na hlasech z Filadelfie. Republikáni tam u soudu napadli metodu sčítání hlasů, a i když soud prohráli, úředníci raději nařídili postupovat podle jimi požadované procedury, která sčítání v tomto výrazně pro demokraty hlasujícím velkém městě zdrží.
Podobně jako před dvěma lety Donald Trump, se tak teď republikánský kandidát Mehmet Oz pravděpodobně dostane v Pensylvánii do průběžného vedení, které bude demokrat John Fetterman postupně více či méně úspěšně stahovat.
Někteří lidé se obávají, že se v podobných případech někteří republikáni po vzoru Trumpa předčasně prohlásí za vítěze, budou volat po zastavení dalšího sčítání a zpochybňovat ho.
Bezpečnostní opatření
Dalšímu okrsku ve Virginii šéfuje Doug Jackman. Na dveřích volební místnosti prý přibližně v osm hodin večer místního času bude viset papír s výsledky, které budou téměř kompletní.
Biden o volbách: Je to rozhodující chvíle pro národ. Všichni bychom měli hovořit jedním hlasem
Číst článek
Ptám se ho, jestli i zde mají nějaká zvláštní bezpečnostní opatření kvůli vysokému počtu výhrůžek, které chodí i členům volebních komisí v atmosféře silného zpochybňování jejich práce ze strany některých republikánů.
„Tady u nás jsme žádnou hrozbu nezaznamenali, takže pracujeme normálně. Kdyby se něco takového objevilo, nejprve bych zavolal našeho supervizora, a kdyby šlo opravdu o naléhavý případ, tak policii. Ale žádná speciální opatření a zvýšené zabezpečení tu nemáme, nikdo tu nemá zbraň, pokud vím,“ odpovídá Jackman.
Na některých místech, například v Arizoně, Michiganu nebo Georgii podle serveru Politico policie posílila bezpečnostní opatření kvůli výhrůžkám lidem zajišťujícím hladký průběh voleb. Šlo také o reakci na útok na Paula Pelosiho, manžela šéfky Sněmovny reprezentantů, demokratky Nancy Pelosiové, v jejich domě v Kalifornii.