Policie odhadla před 19. hodinou na Václavském náměstí 4000 až 5000 účastníků demonstrace. Zaplněna byla prostřední část náměstí až k Jindřišské ulici.
Požadavek generálního ředitele Vězeňské služby Benešová projednala s předsedy krajských, vrchních a nejvyšších soudů. Důvodem opatření jsou obavy z možného zavlečení nákazy koronavirem do věznic.
21:49
Praha||Marie Bastlová, jgr, pak|Zprávy z domova|dvacet minut radiožurnálu
Za současnou verzí návrhu novely zákona o státním zastupitelství stojí ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), předseda ČSSD Jan Hamáček již ale vyjádřil výhrady.
Mezi ty nejstarší patří pražská pankrácká věznice, plzeňské Bory nebo Valdice. Výstavba nových zařízení někdy narazí i na odpor místních lidí, kteří si takovou stavbu nepřejí.
„Mají utrhané knoflíky, bohužel velmi často zapáchají, protože jsou zpocené, měsíc nebo třeba i roky je nikdo nevypral,“ popisuje Lukáš Stehlík taláry přísedících.
Novinářům Benešová a Zeman po schůzce řekli, že návrh novely odpovídá předloze, o níž před týdnem diskutovali ve sněmovně při kulatém stolu o nezávislosti justice.
Pavel Zeman i Lenka Bradáčová poukazují na to, že by se případná neúspěšnost vrchních státních zastupitelství měla hodnotit za delší časový úsek, kdy jsou kauzy už většinou pravomocně ukončené.
Demonstranti přišli například s transparenty „Nejsme slepí!“, „Benešová Marie mé zločiny zakryje“ nebo „Babiš je zlo“. Lidé na mnoha nápisech odkazovali na města a regiony, odkud dorazili.
„Vrcholem demonstrací jsou evropské volby, proto se tam tlačí politici ze STAN a TOP 09, aby promluvili, oslovili potenciální voliče,“ popisuje Jiří Ovčáček.
Taťána Malá oznámila, že rezignuje kvůli podezření, že opsala své diplomové práce. Uvedla, že nechce, aby kauza poškozovala novou vládu. Zároveň ale tvrdí, že se plagiátorství nedopustila.
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) na mimořádné tiskové konferenci odmítla obvinění médií, že jsou její diplomové práce plagiáty. Malá odmítla srovnávání její práce z roku 2005 dnešní optikou.
Málokdy se podaří popsat situaci tak přesně, jak to dokázal předseda vlády Andrej Babiš ve svém stručném stanovisku k případu „Všechny opsané diplomové práce ministryně spravedlnosti“.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO skončí ve funkci 1. března. Oznámil to dnes předseda hnutí Andrej Babiš. Ten by rád v čele resortu viděl dosavadního prvního náměstka ministryně Roberta Pelikána.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Jde už o třetího náměstka ze čtyř, který za vedení Válkové skončí ve funkci. Na jaře odešla po sporech s ministryní legislativní náměstkyně Hana Marvanová, krátce po ní byl odvolán náměstek pro vězeňství Pavel Štern, který si na ministryni stěžoval policii kvůli tendru na elektronické náramky pro vězně.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podala na opavský soud stížnost pro porušení zákona kvůli případu psychicky nemocné ženy, která zabíjela na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Konkrétně si stěžuje na rozhodnutí, kterým soud ženě změnil ústavní léčbu na ambulantní.
Ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková se s viceprezidentem Soudcovské unie Tomášem Novosadem dohodla na tom, že se nová pravidla pro výběr předsedů a místoředsedů soudů menit nebudou. Právě unie nová pravidla kritizovala.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO odvolala svého náměstka Pavla Šterna. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka jí v reakci na to dal poslední šanci, aby prokázala své schopnosti při řízení resortu. Jinak ji ve vládě vymění.
Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.
Výběrové řízení na šéfa věznic napadl první náměstek Vězeňské služby Marián Prokeš. Po ministryni spravedlnosti Heleně Válkové z hnutí ANO požaduje, aby řízení zrušila. Tvrdí, že Válková porušila zákon, když dočasně do funkce jmenovala ředitele rapotické věznice Pavla Ondráška.
České vězeňství se má v následujících letech výrazně proměnit. Shodně to slibují jak ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO, tak nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek. Zaměřit se chce hlavně na vězně, kterým má v brzké době vypršet trest, a mají být tedy propuštění na svobodu.
Poslanci z bezpečnostního výboru chtějí znát důvody odchodu šéfa vězeňské služby Petra Dohnala. K vysvětlení kroku z minulého týdne si proto pozvali ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou z hnutí ANO. Válková je přesvědčena, že jednala podle svých pravomocí. Na jednání ale zazní znovu i výzva k její rezignaci.
Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal se sešel se všemi šéfy věznic. Chtěl jim říct svůj pohled na to, proč se ho ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO rozhodla odvolat. Podle ministryně tím ale zneužil pracovní poradu.
Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud kvůli případu bývalých poslanců ODS. Chce dovysvětlit, na co přesně se vztahuje poslanecká imunita.