Krejčí nabídl ministru školství Mikuláši Bekovi rezignaci, ten ji přijal. Informovali o tom na čtvrteční společné tiskové konferenci. Krejčího ve funkci nahradí jeho zástupkyně Barbora Rosůlková.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Jestli a na kterou školu budoucí studenti budou, či nebudou přijati, by se mělo v systému objevit ve středu mezi půlnocí a čtvrtou ráno, řekl Radiožurnálu Miroslav Krejčí.
Ke stažení jsou všechny testy, které student při státních přijímacích zkouškách psali. Rodiče se tak můžou podívat na to, jak si jejich děti vedly u všech testů - tedy nejen toho nejlepšího.
„V případě, že by se našlo, že dvojí výklad byť jen hypoteticky existuje, tak se uznávají správné odpovědi z obou pohledů. Nikdy se nejde cestou, že se dítě poškodí,“ potvrdil ředitel Cermatu Krejčí.
Elektronický systém přihlašování na střední školy (DiPSy) nakonec úspěšně zaregistroval drtivou většinu uchazečů. Kritizován je ale ředitel Cermatu Krejčí za nestandardní postup při vývoji systému.
V úterý se do systému zaregistrovalo kolem 142 tisíc uchazečů, což zásadně převýšilo původní odhad 135 tisíc. Na jaké věkové skupině žáků se počet navýšil se ale podle ředitele Cermatu zatím neví.
Podle Krejčího je v systémů 137 000 uchazečů s různými rodnými čísly a 5000 uchazečů z ciziny. Cermat bude zkoumat, v jakých skupinách uchazečů se objevilo větší množství přihlášek.
„Duplicity nevadí, chybějící přílohy nevadí, to si s nimi mohou ředitelé vyřešit později, kdykoliv během března bez konkrétního termínu,“ uklidňuje ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.
Ministr školství Mikuláš Bek nechce teď kvůli problémům s elektronickým systémem pro podávání přihlášek na střední školy dělat personální změny. Chce, aby se problém vyřešil a počká na analýzu příčin.
Večer jsme ještě dělali poslední funkční testy. Dělali jsme tam některé kombinace testů, které neproběhly do té doby a objevilo se v některých případech nestandardní chování systému, říká Krejčí.
Od čtvrtka měl fungovat digitální systém pro uchazeče o středoškolské studium. Je ale mimo provoz. Programátoři objevili při posledních testech problém, proto musí aplikaci znovu otestovat.
V zatěžkávací zkoušce DipSy simulovaný útok úspěšně zastavil a k výpadku nedošlo. Ředitel Cermatu Miroslav Krejší ale nevylučuje, že to znamená, že by systém po spuštění nemohl mít potíže.
Ministerstvo školství spolu s Cermatem udělalo letos změny, které by měly celý systém přihlášek zjednodušit a zpřehlednit. Žáci nově budou moci podávat o přihlášku navíc a určovat i prioritní školu.
Přihlašovací sytém bude propojený s registrem obyvatel. Když se zákonný zástupce přihlásí pomocí mobilního klíče e-Governmentu nebo bankovní identity, automaticky se mu načtou údaje.
„Největší změna pro žáky je skutečnost, že budou moci podat přihlášky ne jen na dvě střední školy, ale na tři. To znamená, že budou mít o jednu volbu více,“ vysvětluje v rozhovoru Krejčí.
Podobný, avšak nepravidelný vzorec byl patrný i v minulých letech. Příčiny mohou být různé, jako nejpravděpodobnější se však jeví rozdílná obtížnost obou termínů.
„Médii proběhly příklady cvičení, které byly označeny jako sporné nebo že by je žáci v té třídě umět neměli. Všechny úlohy byly v pořádku a v souladu s rámcovými vzdělávacími programy,“ říká ředitel.
CERMAT letos zřejmě výrazně ušetří na zajištění státních maturit a jednotných přijímacích zkoušek na střední školy, říká nový ředitel instituce Miroslav Krejčí.