Téměř milion lidí v Česku nemá svého praktického lékaře. Mladé lékaře dráha praktického lékaře neláká, problém je obsadit místa hlavně na venkově. Co je odrazuje od práce na vesnici?
Dohoda mezi nespokojenými lékaři, odbory, VZP a ministerstvem zdravotnictví je podepsána. Uhasil se tím jen akutní problém, nebo jde o první krok v rámci systémových změn?
Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka se peníze přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí.
„V šestém ročníku na první lékařské fakultě je jenom jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Už to není prestižní,“ prohlásil Pafko v pořadu Události, komentáře.
Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd,“ řekl premiér.
Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení.
Lékaři proti lékařům. Jedni z ministerstva, druzí z ordinací. Nedokážou se dohodnout. A tak dál hrozí, že kvůli výpovědím přesčasů budou nemocnice omezovat neakutní péči.
„Pevně doufám, že k 1. prosinci k výpovědím nedojde. Kdybychom se nedohodli, tak by to opravdu vedlo k omezení péče, minimálně plánované,“ uvedl Přáda ze Sekce mladých lékařů České lékařské komory.
„Jsme připraveni po jednání s Evropskou komisí udělat změnu zákoníků práce, která by byla platná od ledna. Ta by zrušila mimořádné přesčasy lékařů,“ navrhuje ministr práce a sociálních věcí.
Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané.
Zajistit nárok na dovolenou i pro dohodáře, ale i zdvojnásobení počtu dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví. To má zajistit novela zákoníku práce, kterou se budou v úterý zabývat poslanci.
Lékařské fakulty prý od akademického roku 2019/20 o 15 procent navýšily počet studentů, z nichž první jsou tedy nyní ve čtvrtém ročníku, a absolventů tak bude v blízké budoucnosti přibývat.
„Kontrolu má na starosti inspektorát práce, jenže i inspektoři potřebují chodit do nemocnice. Také oni mají zájem na tom, aby nemocnice fungovaly ve 24hodinovém provozu,“ říká lékař Martin Kočí.
O čem píše úterní tisk? Tématem Hospodářských novin a Deníku N jsou rychlotituly na brněnské Mendelově univerzitě. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Čas, který mladí lékaři strávili na covidáriích, by se jim měl promítnout i do vzdělávání. Polovinu doby si totiž budou moct započítat do povinné odborné praxe.
„Když jsem byla na pohovoru, tak se mě zeptali, zda beru antikoncepci, protože nechtějí další lékařku, která odejde na 10 let na mateřskou,“ svěřila se v dotazníku jedna z lékařek.