V Moravskoslezském kraji strhnou 72 staveb. Škodu po povodních odhadují na 2,9 miliardy korun
Po ničivých povodních, které Moravu a Slezsko zasáhly v polovině září, statici na území Moravskoslezského kraje rozhodli o demolici celkem 72 staveb. Z toho je 37 rodinných domů. V pátek to řekl ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař. Státní podnik Povodí Moravy odhadl škodu na majetku po zářijových povodních na 2,9 miliardy korun.
Nejvíc budov k demolici je podle Radima Kuchaře na horním toku řeky Opavy na Bruntálsku. Jde především o Zátor, Širokou Nivu, která například přišla o budovu kina, či Brantice. Ušetřeny ale nebyly ani Holčovice, Karlovice či některé části Vrbna pod Pradědem.
Podle Kuchaře půjde k zemi i šest budov v ostravské Nové Vsi. Dvě desítky demolic provedli přímo hasiči. Budovy například ohrožovaly sousední objekty a hrozily zřícením. Zbývající připadly soukromým společnostem nebo je lidé provedli svépomocí.
Vláda prodloužila stav nebezpečí v obcích zasažených povodněmi. Usnadní organizaci pomoci
Číst článek
Demolice se prováděly i ve větších městech. V Krnově šly či půjdou k zemi tři budovy, jedna patří radnici. „Město Krnov eviduje první objekt v jeho vlastnictví, který povodeň poškodila natolik, že statik rozhodl o jeho odstranění. Jedná se o nebytový prostor na náměstí Minoritů, v němž byl do povodně zverimex. Město je v kontaktu s nájemcem a řeší s ním pronájem alternativních prostor,“ řekla mluvčí města Dita Círová.
V kraji zůstává přibližně 30 lidí, jejichž domovy jsou neobyvatelné a zatím nemají střechu nad hlavou. V Branticích dvěma rodinám pomohla obec. Pořídila dva mobilní domy na kolečkách, uvedlo v pátek regionální vydání deníku MfDnes. „Už jsou na pozemcích budoucích uživatelů. Teď budeme řešit připojení na sítě,“ řekl starosta Brantic Daniel Říha.
Vybavení pro Ukrajinu zůstává v Česku. Dobrovolníci pomáhají s následky povodní na Bruntálsku
Číst článek
Vedení vesnice se rozhodlo pořídit mobilní domky za vlastní peníze, přestože náhradní ubytování pro vyplavené rodiny přislíbil řešit krajský úřad. „Navrhovaný typ ubytování našim obyvatelům nevyhovuje. Mělo by jít o bydlení v penzionu, které by navíc kraj hradil jen ve stavu nebezpečí. Pak bychom to stejně řešili my. Takže jsme šli rovnou vlastní cestou,“ uvedl pro list starosta. Deník píše, že domky vyšly obec celkem na 466 000 Kč.
Hejtman Josef Bělica (ANO) dodal, že v kraji stále působí bezmála 400 vojáků s 98 kusy techniky. Bez plynu podle něj zůstává 121 přípojných míst v Holčovicích na Bruntálsku. Provizorně tam je z cisterny zásobován plynem domov pro seniory. Do konce října by u většiny měla být dodávka obnovena.
Bez elektřiny je v regionu 31 domů. „Kapacity dodávek elektřiny jsou dostatečné na to, aby lidé v případě potřeby mohly elektřinou topit,“ řekl a dodal, že ČEZ vyměnil 3000 vodou poškozených elektroměrů a další mění.
Škody na majetku
Státní podnik Povodí Moravy odhadl škodu na majetku po povodních na 2,9 miliardy korun. Ještě ji bude upřesňovat. Velká voda nejvíce poškodila toky a jejich okolí na Šumpersku, kde odhady škod dosahují dvou miliard korun, řekla Jana Kučerová, která je pověřena vedením útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku.
„Odhady povodňových škod na vodohospodářském majetku Povodí Moravy aktuálně dosahují výše 2,9 mld. Kč. Náklady na odstranění povodňových škod budou postupně upřesňovány v rámci projektové přípravy jednotlivých staveb,“ uvedla Kučerová.
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
Číst článek
Na Šumpersku jde o toky Branná, Krupá, Desná, Morava, Merta a Mírovka. „Poškozeno je zejména břehové opevnění koryt toků, opěrné zdi, protipovodňové hráze a konstrukce objektů v tocích jako jsou stupně a jezy. Na mnoha místech je nutné odtěžit nánosy,“ uvedla Kučerová. Je třeba podle ní také opravit protržení břehů na mnoha místech v důsledku záplav.
„Aktuálně provádíme takzvané zabezpečovací práce, které předchází budoucím finálním opravám a rekonstrukcím vodohospodářského majetku Povodí Moravy. Ve všech zasažených částech jsme nejprve provedli, a k dnešnímu dni již dokončili, zprůtočnění koryt vodních toků tak, aby při případných dalších zvýšených průtocích nedošlo ke zhoršení situace na kritických místech,“ uvedla Kučerová. Doplnila, že v vodohospodáři v celém zasaženém území už také dokončili rozsáhlé práce na poškozených břehových porostech.
„Současně jsme se zaměřili na zajištění poškozených břehů v místech, kde nově vymletá koryta řek ohrožovala nemovitosti, silnice a infrastrukturu. Jednalo se například o Petříkov, Ostružnou, Jindřichov, Hanušovice, Bohdíkov, Loučnou nad Desnou, Rapotín, Šumperk a další,“ uvedla Kučerová.
Vodohospodáři také zahájili práce na prvotních opravách poškozených protipovodňových hrází, které zajistí jejich funkčnost do doby, než je definitivně opraví v dalších letech.
Povodně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odhadl rozsah škod na státním majetku na 25 až 30 miliard korun, další desítky miliard škod budou podle něj na soukromém, obecním a krajském majetku.