Islámský stát ještě není poražen
Tzv. Islámský stát už má na kahánku. Tedy alespoň v iráckém Mosulu, kde se v uličkách Starého města brání poslední hrstka fanatiků nemilosrdně vraždící zejména bezbranné civilisty. Po necelých devíti měsících bojů o toto správní středisko provincie Ninive dobyly speciální jednotky i mešitu an-Núrí, kde šéf Abú Bakr Bagdádí před třemi lety vyhlásil samozvaný chalífát. Zdaleka to ale neznamená konec ISIS.
V sousední Sýrii totiž bitva o metropoli ISIS, město Rakka, teprve začala. Navíc ji sice Syrské demokratické síly v čele s Kurdy a s pomocí Američanů prakticky celou obklíčily, řada velitelů ISIS však odtud stihla včas uprchnout do dalších bašt ovládaných islamisty, především do Majádínu a směrem k Dajr az-Zauru, metropoli stejnojmenné provincie.
Ano, úspěšně pokračuje i likvidace nejvyšších představitelů tzv. Islámského státu. V uplynulých dnech tak např. zahynul hlavní finančník ISIS, Faváz Muhammad Džubajr Ráví, kterého zabily Spojené státy při náletu na město Abú Kamál, a po smrti je zřejmě i sám šéf ISIS Bagdádí, kterého zase měli při náletu zlikvidovat Rusové. Tzv. Islámský stát má však k dispozici stále několik tisíc hrdlořezů, a to jak v Iráku, tak především v Sýrii.
Extremisté chtějí apokalypsu. Roztočí poslední londýnský útok spirálu nenávisti?
Číst článek
S islamisty tak v těchto dnech bojují Syrské demokratické síly, ale i armáda prezidenta Bašára Asada podporovaná libanonským hnutím Hizballáh a ze vzduchu ruským letectvem. Vládní jednotky právě zahájily mohutnou ofenzívu proti ISIS ve východní části provincie Hamá, prakticky hned poté, co se jim po čtyřech letech podařilo vytlačit tzv. Islámský stát z provincie Aleppo.
Stejně zuřivě se pak bojuje v okolí Palmýry, zejména severně od tohoto starověkého města, kde Asadovi vojáci postupují směrem na město Dajr az-Zaur, které ISIS zčásti ovládá a zbytek už přes dva roky obléhá. V této provinční metropoli je také uvězněno na sto tisíc civilistů, kteří jsou závislí na shazování pomoci z letadel a vrtulníků.
Damašek se také snaží získat zpět pod kontrolu co nejvíce ropných polí nacházejících se na východě země, která představovala jeden z hlavních příjmů tzv. Islámského státu. Vůči členům ISIS pak je zcela nemilosrdný. Sám jsem viděl cestou z Homsu do Palmýry mnoho zuhelnatělých těl islamistů. Nikdo je nepohřbíval.
Žádné zajatce nechce brát ani Spojenými státy podporovaná koalice Syrských demokratických sil v bitvě o Rakku, a to i kvůli tomu, že ve městě bojují hlavně džihádisté ze zahraničí, kteří do Sýrie přišli z různých částí světa, především pak ze severní Afriky, z Arabského poloostrova a z Evropy.
Tzv. Islámský stát tedy ještě není definitivně zničen, i když konec jeho existence v Sýrii a Iráku je jen otázkou času. Ani jeho porážkou však teror nezmizí. Kromě ISIS totiž v Sýrii působí stále mocnější Al-Kaida spolupracující s dalšími extrémistickými skupinami. Navíc samotný tzv. Islámský stát vyslal stovky svých členů a stoupenců mj. i do Evropy, kde mají za úkol dále pokračovat v teroristických útocích.
Moskevský ‚klub sesazených prezidentů‘ má nového člena
Libor Dvořák
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková
Jak dlouho vydrží Ficova chatrná koaliční většina?
Kamila Pešeková