Knihovníci knihovníkům. Češi přispějí na obnovu knihovny v Islámským státem zničeném Mosulu

Miliony Iráčanů musely opustit své domovy. Teď se vracejí a po bojích s radikály mnohde nacházejí jen trosky. K tažení proti džihádistům se připojila také Česká republika, která do Iráku poslala zbraně i armádní instruktory.

Reportáž Praha / Mosul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den pro Mosul v kulturním Kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Den pro Mosul v kulturním Kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. | Foto: Štěpán Sedláček | Zdroj: Český rozhlas

Po vojenské porážce teroristů ale přichází na řadu obnova zničených měst. Mezi ty patří Mosul, který v červenci z rukou radikálů osvobodila irácká armáda. Univerzita Karlova a organizace Člověk v tísni teď vyhlásily sbírku na pomoc tamní univerzitní knihovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi sbírají peníze na obnovu univerzitní knihovny v Mosulu. Velká část tohoto druhého největšího města Iráku se proměnila v sutiny po bojích s takzvaným Islámským státem.

„Na pultech leží směs rýže a zeleniny, různé zákusky. Je tu nádoba s arabským čajem. Ale volím kávu připravenou v džezvě se špetkou kardamomu nedaleko stolku s iráckými vlaječkami. Hned mám pocit, jako bych byl v Bagdádu,“ popisuje redaktor Radiožurnálu.

Do prosince

Ceny jsou dobrovolné a výtěžek ze vstupného a prodaného jídla z akce Den pro Mosul v kulturním Kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy pomůže mnoha lidem tisíce kilometrů daleko.

„Nechceme, aby peníze byly použity na nákupy knih, svolujeme k použití prostředků na jakékoliv vybavení nebo obnovu ať stávající budovy nebo přestěhování do nové. Vybavení od regálů, stolů, židlí anebo počítačů,“ vysvětluje Radiožurnálu jedna z iniciátorek sbírky Klára Rösslerová, která řídí knihovnu Filosofické fakulty UK.

Zatím se vybralo více než 80 tisíc korun, ale sbírka potrvá až do konce prosince. Lidé ale mohou pomoc i jinak. 

„Kromě zmiňované sbírky na obnovu mosulské univerzitní knihovny máme i sbírku na naše humanitární programy. Ta je spojená s programy v Sýrii. Je to SOS Sýrie a Irák,“ říká koordinátorka humanitární pomoci v Iráku z organizace Člověk v tísni Naďa Aliová.

Čechům záleží na památkách, říká irácký velvyslanec

Do prostor v Hybernské ulici dorazil také irácký velvyslanec Valíd Šiltág, který si české pomoci velmi cení.

„Teroristé nenechali v našich kulturních institucích kámen na kameni. Spálili univerzitu v Mosulu i knihovnu, která obsahovala velmi cenou a starou sbírku knih. Tato sbírka organizovaná zezdola českými vědci a studenty je důkazem toho, že Čechům záleží na starobylých památkách v Iráku, které nepatří jednomu konkrétnímu národu, ale jsou dědictvím celého lidstva,“ uvedl pro Radiožurnál Šiltág.

Součástí Dne pro Mosul bylo také představení výsledků badatelů z Orientálního ústavu Akademie věd, kteří mapují škody v Mosulu mimo jiné s využitím satelitních snímků.

Mosul, irácké město, které se i díky pomoci z Česka pomalu vzpamatovává z války a tříleté nadvlády džihádistů.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme