Bití tyčemi a waterboarding. V Mosulu jsou podle Human Rights Watch stále mučeni vězni

Vězni držení v iráckém Mosulu jsou i nadále podrobováni mučení, oznámila organizace Human Rights Watch. Zdůraznila přitom, že na špatné zacházení s vězněnými, kteří jsou podezřelí z členství v hnutí Islámský stát, upozornila irácké úřady již v loňském roce. Irácká vláda však podle HRW na výzvy o prošetření těchto případů nijak nereagovala.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosul je po dlouhotrvajících bojích v troskách.

Vězni v iráckém Mosulu (na snímku) jsou podle Human Rights Watch mučeni. | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

„Iráčtí důstojníci se ve věznici v Mosulu dopouštěli mučení ještě na začátku roku 2019,“ uvedla ve svém prohlášení lidskoprávní organizace. „Jestliže irácká vláda ignoruje důvěryhodné informace o mučení, není překvapením, že porušování lidských práv i nadále přetrvává,“ dodala k tomu Lama Fakihová z blízkovýchodní sekce Human Rights Watch.

Ostatky staré pět i třicet let. Týmy OSN odkrývají masové hroby v Iráku kvůli testům DNA

Číst článek

Nové informace jsou založeny na svědectví muže, který byl na začátku letošního roku držen ve věznici na východě Mosulu. Dozorci tam podle tohoto svědka věšeli odsouzené za ruce ze stropu, bili je tyčemi nebo používali takzvaný waterboarding, tedy simulované topení. Jeho popis přitom odpovídá svědectví dalších bývalých vězňů, se kterými zástupci Human Rights Watch hovořili.

Jak tento svědek uvedl, v jednom z případů například zahlédl osm vězněných, kteří stáli nazí v místnosti. Čtyři dozorci na ně lili z kbelíků vodu, poté jim svázali nohy a bili je asi 15 minut v kuse do chodidel. Po tomto bití se šest ze zadržených přiznalo k tomu, že byli napojení na Islámský stát.

Elektrošoky a dušení. Venezuelský poručík zveřejnil záběry mučení vojáků Madurovým režimem

Číst článek

Irák ohlásil porážku Islámského státu na svém území na konci roku 2017, ale stále se vyrovnává s následky tříletého boje proti této radikální organizaci. Patří k nim tisíce vězňů, mezi nimiž jsou děti. Případy se řeší velmi rychle vedenými soudními procesy, někdy jenom v řádu minut. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch již dříve kritizovali, že mnohé z těchto dětí byly k doznání přinuceny mučením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme