Kdykoli se nebude pacient cítit dobře, natočí si EKG. Získá tak klid, protože je jeho srdce pod dozorem, a ošetřující lékař ušetří čas. Záznamy totiž zpracovává umělá inteligence.
Mozková mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Její výskyt u nás je dvakrát vyšší než v ostatních částech Evropy. Ať už jde o krvácivé projevy nebo projevy infarktu, je to vážná situace.
„V našem provozu určitě minimálně jednou denně provádíme vyšetření u pacientů, kteří mají podezření na mrtvici,“ říká primářka radiologie Jaroslava Benešová.
Článek publikovaný v půlce prosince ve vědeckém časopisu Diabetes ukázal, že tuk, jehož ukládání způsobuje celulitidu, není až tak škodlivý, jak si myslíme.
„Jde o miniaturní přístroj, který se vkládá do podkoží pacienta na levou stranu hrudníku v ose srdeční, po jedné malé injekci umrtvující látky,“ říká přednosta kliniky Táborský.
45 lidem ze sta tisíc mohou ročně umělá sladidla přinést větší riziko mrtvice. „Nevypadá, že je to moc. Problém je v tom, že sladidla jí strašně moc lidí,“ upozorňuje lékařka Eliška Selinger.
Český tisk v pátek nabízí například informaci o první budované silnici z platu, píše o tom Deník. Dodavatelé energií už nenabízejí speciální nabídky pro nově příchozí, informují Lidové noviny.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že kvůli parkování elektromobilů budou muset majitelé přestavět garáže, developeři pak nejspíš zdraží nové domy, píše deník E15.
V tisku se ve středu dočtete, že úroda vinné révy je nižší než obvykle. Vinaři sklidili o 15 procent méně než loni, většina se ale shoduje na tom, že kvalita bobulí bude vysoká, píše regionální Deník.
„Spíš než investovat do vývoje vakcíny bychom měli myslet na problémy ve zdravotnictví, které tu jsou už léta,“ říká Petr Smejkal, podle kterého je Česko na další „vlnky“ epidemie dobře připravené.
Mrtvice v Česku ročně postihne asi 30 tisíc lidí. Téměř devět tisíc jich zemře. Podle neurologa Aleše Tomka z motolské nemocnice je ale až dva tisíce úmrtí zbytečných.
Čeští lékaři patří mezi špičku v oboru dětských transplantací, píše Mf Dnes. V Česku podle Práva přibývá případů, kdy dlužníkům radí insolvenční šmejdi. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Zaměstnanec odcizil středočeskému krajskému úřadu šest milionů, školitelé finančních poradců dostávají pokuty za chybné postupy a Ministerstvo zdravotnictví chystá návod, jak správně léčit.
S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…
Stav bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zhoršil a podle lékařů je kritický. Třiadevadesátiletý Peres prodělal před čtrnácti dny mrtvici. Dosud jeho stav lékaři označovali za vážný nicméně stabilizovaný. Teď to ale vypadá, že Peresovi začínají selhávat orgány.
Bývalý izraelský prezident Šimon Peres byl hospitalizovaný poté, co utrpěl mrtvici. Lékaři se následně rozhodli třiadevadesátiletého držitele Nobelovy ceny míru uvést do umělého spánku. Peresova mluvčí předtím agentuře AP řekla, že je politik při vědomí a ve stabilním stavu.
Cévní mozková příhoda patří mezi nejčastější příčiny smrti. V Česku ji ročně dostane téměř 40 tisíc lidí a každý čtvrtý na ni umře. I na to upozorňují lékaři během Světového dne mrtvice. Riziko onemocnění zvyšují cukrovka, kouření, obezita nebo vysoký tlak. Přes pětinu případů má na svědomí i jeden z druhů srdeční arytmie. Lidé by proto podle lékařů neměli zanedbávat preventivní prohlídky.
Tým vědců z University of Manchester rozkryl přesné souvislosti mezi obrannou reakcí těla na poškození mozku a záchvatem mrtvice. Tento objev by mohl vést k vývoji nových léků při léčbě následků cévní mozkové příhody, možná i její prevence.
Až dvě desítky pacientů po mozkové příhodě bude možné léčit v nemocnici v Karlových Varech. Od Nového roku bude součástí iktového centra lůžkové oddělení, kde nemocní podstoupí několik druhů rehabilitace a dalších souvisejících procedur.
Lidem po mrtvici nebo střelném zranění mozku může pomoci nová rehabilitační metoda. Vytvořil ji při práci na klinice v Saúdské Arábii fyzioterapeut Jakub Pětioký. Teď se stará o pacienty v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Benešovsku.
Na nemoci srdce a cév umírá ve vyspělých zemích včetně České republiky stále méně lidí. Ukázal to průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve 34 státech. I přes pokles počtu úmrtí na mrtvici nebo infarkt patří Česko k zemím s horšími statistikami. Podobně jako Estonsko, Slovensko nebo Maďarsko.
Včasné rozpoznání příznaků mrtvice rozhoduje o životě. Připomíná to Den mozkové příhody, na který brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny navázala třídenní osvětovou akcí. Až do čtvrtka se mohou zájemci v hlavní budově v ulici Pekařská informovat o prevenci a příznacích mrtvice a nechat se i vyšetřit.
Projít obřím modelem srdce a podívat se na něj zevnitř. Takovou možnost budou mít na konci května lidé v Praze a v Brně. Umožní jim to naučný program POMOC - což je zkratka začátečních písmen sloganu POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév. Chce upozornit na to, že počet mozkových mrtvicí stále roste.
Mozková mrtvice postihne ročně v Česku na čtyřicet tisíc lidí. Třicet dva pacientů na ni každý den v Česku zemře. Snížit tato čísla chce mimo jiné program POMOC - POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév. Lidé v Praze a v Brně si budou moci na konci května a v červnu třeba projít obřím modelem srdce a prozkoumat ho.
Kritický zdravotní stav iráckého prezidenta může uvrhnout do vážné krize také celou jeho zemi. Džalál Tálabání se v Německu zotavuje z mrtvice, kterou v týdnu utrpěl v Bagdádu. Podle některých zdrojů 79letý politik upadl do kómatu. V Iráku se mezitím rozbíhají jednání pro případ, že už by se Tálabání do úřadu nikdy nevrátil.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila 29. říjen Světovým dnem mrtvice. Důvodem je fakt, že na každých šest lidí, tomuto onemocnění podlehne jeden člověk. V České republice je to asi 40 tisíc lidí ročně. Riziko onemocnění zvyšuje například vysoký věk, ale také některá srdeční onemocnění.
Centra pro léčbu mozkové mrtvice varují, že nebudou mít dost peněz na léčení. Pokud pojišťovny finance nepřidají, budou muset nemocnice léčbu dotovat ze svého a omezit počty pacientů.