Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za polovodičové nanokrystaly známé jako kvantové tečky. Jména čerstvých laureátů jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov.
Technická univerzita v Liberci se již dlouhodobě zabývá výrobou nanovláken. Ve vývoji pokračuje skupina studentů, jedním z nich je student Fakulty umění a architektury Jan Koníček.
Páchnoucí nedopalky cigaret mohou být vítanou surovinou pro výrobu speciálních filtrů. Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati vyvinuli metodu jejich zpracování na nanovlákna.
Díky vysoké účinnosti přeměny sluneční energie a nízkým výrobním nákladům se nabízí využití solárních nanopecí především v oblasti obnovitelné elektřiny a pokročilých materiálů pro solární energetiku.
Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky kritizuje prodej respirátorů s mimoevropským označením KN95 a N95 dlouhodobě. Podle inspekce je však jejich prodej v pořádku.
Chybějící materiál pro boj s koronavirem zatím česká vláda hledá hlavně v zahraničí. Nouze ale vyvolala nebývalou odezvu a snahu pomoci také ze strany českých vědců a podniků.
Kam nemůže slunce, musí lékař – toto rčení teď tak trochu vyvrátili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Vyvinuli nanomateriál, který po nasvícení světlem dezinfikuje rány a popáleniny.
Nanočásticím v kůži nehrozí ztráta jako například fyzickým papírům ve zdravotní dokumentaci pacientů nebo digitálním záznamům. Lékařům by tak vynález v budoucnu mohl ulehčit práci.
Do zahájení olympijských her v Tokiu zbývají přesně dva roky a současná extrémní vedra nutí pořadatele hledat cesty, jak sportovcům i fanouškům zajistit přijatelné podmínky.
Vědci z liberecké Technické univerzity vynalezli ve spolupráci s Akademií věd speciální nátěr. Ten umí s pomocí slunečního svitu zlikvidovat na fasádách domů mikroorganismy, jako jsou třeba plísně nebo řasy. Díky novému nátěru z nanovláken navíc zůstávají domy stále čisté, protože fasády líp omyje déšť.
Česko dalo světu první průmyslový stroj na výrobu nanovláken. Vymysleli ho na liberecké Technické univerzitě. Město pod Ještědem se právě proto stalo první zastávkou takzvaného Nanodne. Inženýři nanotechnologického průmyslu na něm laikům vysvětlovali, proč je Česko nano. A taky jak svět nanovláken slouží lidem v praktickém životě.
Kdysi dělaly Čechům ve světě renomé strojírenství nebo obuvnictví, v budoucnosti by to mohly být nanotechnologie. Těm se věnují v Česku desítky firem a vědců, kteří přicházejí s unikátními nápady. Stát proto zvažuje, že bude nano-produkty více podporovat.
V jedné pelhřimovské mateřské škole se rozhodli vyzkoušet speciální nanonátěr proti bakteriím a virům, za kterým stojí patent českých vědců. A podle ředitelky zařízení se novinka osvědčuje. Děti ve třídě jsou prý méně nemocné. Podobné zkušenosti mají i další školky, i když se objevují i pochyby o tom, jak dlouho efekt vydrží.
Ve Spolchemii v Ústí nad Labem odborníci testují nové nanotechnologie k čištění podzemních vod. Podobných "zkušebních" míst je v Evropě sedm a dvě jsou právě v areálu chemičky. Že železité částice rozkládají toxické látky, zjistili výzkumníci už v laboratořích. Teď musejí přijít na to, jak látku co nejlépe dostat do země, aby byla co nejúčinnější, tedy aby se dostala k podzemní vodě.
Nanomateriály používané k výrobě zdravotnických antivirových roušek, trička zachytávající elektromagnetický smog, chytré bundy nebo roboti, kteří umí umýt okna mrakodrapu. To jsou příklady unikátních vynálezů liberecké Technické univerzity, které pomalu pronikají do našeho života a ulehčují ho. Univerzita na jejich vývoj využívá mimo jiné i peníze z Evropské unie, získala už více než jednu miliardu korun.
Američtí vědci by chtěli vyjít vstříc lidem, kteří se bojí jehel, a úplně změnit způsob, jak očkovat proti nemocem. Malou revoluci by mohla přinést speciální náplast, kterou vyvinuli v Technologickém institutu v Georgii. Dokonce prý ušetří i peníze.
Kontroly zboží na překladištích a hranicích by v budoucnu mohly být ještě důkladnější. Obří nákladní kontejnery by celníci prohlíželi pomocí modernějších detektorů. Díky nanotechnologiím by rychleji odhalili podezřelý obsah. Nanovlákna se zase uplatní při vývoji onkologických léků.
České firmy podnikající v leteckém nebo zbrojním průmyslu budou hledat zákazníky v Izraeli. Prezidenta Miloše Zemana doprovází na návštěvě židovského státu delegace více než čtyř desítek firem.
Stovky českých firem sází na výzkum a inovace. Přibývá podniků, které vydělávají hlavně díky novým technologiím. Zaměřují se na strojírenský a chemický výzkum a také na nanotechnologie. Za posledních šest let se dokonce zvýšily daňové odpisy firem kvůli výzkumu, a to ze tří na devět miliard korun.
Novou metodu úklidu testují v současnosti v ostravské městské nemocnici. Na nebezpečné bakterie a viry tam nepoužívají jen obvyklou dezinfekci, ale likvidují je novou metodou s využitím nanotechnologie a nanomateriálů. Speciální roztok tam nastříkali například na oddělení ARO, jednotku intenzivní péče nebo porodní sál. Pacienti by díky tomu měli být ve větším bezpečí před infekcemi. Je to součást pilotního průzkumu, do kterého se nemocnice zapojila.
Na následky bakteriálních infekcí získaných v nemocnicích by už v budoucnu nemusely umírat ve světě ročně desetitisíce lidí. A to pokud se do praxe dostane nová technologie vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Jedná se o antibakteriální vrstvu vyrobenou z nanovláken.
Ocenění Zelený talent převzal dnes v Berlíně český materiálový inženýr a biochemik Adam Schröfel. Titul uděluje spolkové ministerstvo pro vědu a výzkum výjimečným mladým vědcům, působícím v oblasti udržitelného rozvoje.
Vědci z Technické univerzity v Liberci mají nové výzkumné a vývojové centrum. Je zaměřené na nanomateriály a pokročilé technologie. Během slavnostního otevření vědci představili některé své unikátní přístroje, například 3D tiskárnu nebo nanomikroskop.
Cyklistická bunda, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vývoj umělé počítačové řeči nebo světově unikátní nanospider na průmyslovou výrobu nanovláken – tím se může pyšnit Technická univerzita v Liberci. Další nápady se můžou narodit v novém výzkumném centru, které se dnes slavnostně otevírá.
Internetový portál o nanotechnologiích, který loni jako první na světě spustili Češi, využívá stále více firem a výzkumných institucí. Díky publikovaným informacím o novinkách v oboru, patentech nebo vědeckých nápadech začalo v nanovláknech podnikat více zahraničních i českých společností. Za vznikem portálu stojí česká firma Nafigate.