Z vězení do vládní budovy. Barmská opoziční vůdkyně se nachází ve VIP areálu, stále ale není na svobodě

Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla přesunuta z vězení do vládní budovy, uveda v pátek agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z její strany Národní liga pro demokracii. Su Ťij si odpykává třiatřicetiletý trest, k němuž byla odsouzena v několika různých procesech po převratu v roce 2021.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podpodru Aun Schan Su Ťi

Demonstrace na podpodru Aun Schan Su Ťi | Zdroj: Fotobanka Profimedia

K propuštění Do Aun Schan Su Ťij vyzval letos v červnu vládnoucí vojenskou juntu její mladší syn Kim Aris. Loni byla osmasedmdesátiletá Su Ťij přesunuta z domácího vězení do samovazby. V poslední době o ní nejsou téměř žádné zprávy. Proslýchalo se, že je nemocná, ale armáda to popřela.

„Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí v noci přesunuta do uzavřeného vládního areálu,“ uvedl člen z její strany Národní liga pro demokracii, který s agenturou AFP hovořil pod podmínkou anonymity.

Barmská vláda zrušila stranu nobelistky Su Ťij. V zemi se blíží volby, podle kritiků budou nelegitimní

Číst článek

Dodal, že se Su Ťij setkala s předsedou dolní komory barmského parlamentu Ti Kchun Myatem a pravděpodobně se setká i s čínským speciálním vyslancem pro asijské otázky Teng Si-ťüanem, který je v zemi v současnosti na návštěvě.

Další nejmenovaný zdroj z jiné strany uvedl, že se nyní opoziční vůdkyně nachází ve VIP areálu v barmské metropoli Neipyijtu.

Thajský ministr zahraničí Don Pramudvinaj se Su Ťij jednal v červenci při jejím prvním veřejnosti známém setkání se zahraničním vyslancem od jejího zadržení. Pramudvinaj uvedl, že opoziční vůdkyně je podle něj v dobrém zdravotním stavu.

Nejkrvavější útok od loňského roku. Barmská armáda poslala rakety na odpůrce vlády, zemřelo až 100 lidí

Číst článek

Mladší syn opoziční vůdkyně v červnu vyzval vládnoucí vojenskou juntu v Barmě k propuštění své matky.

„Nemohu nechat matku strádat ve vězení,“ řekl Aris, který žije v Londýně, barmskému vydání BBC. Uvedl, že ho barmská armáda o zdravotním stavu jeho matky neinformovala.

Dodal, že mu nebylo schopno pomoci barmské velvyslanectví v Londýně, britské ministerstvo zahraničí ani Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Aris rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Barmě, kterou sužují čím dál intenzivnější boje mezi armádou a jejími odpůrci, často z řad etnických menšin.

Někdejší opoziční vůdkyně Su Ťij již dříve čelila za vlády vojenské junty perzekuci a mezi lety 1989 až 2010 byla zadržována, převážně v domácím vězení. Za svůj boj proti diktatuře si vysloužila ve světě uznání a v roce 1991 dostala Nobelovu cenu za mír.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme