V Barmě pokračují protesty proti puči. Šéfku vlády Su Ťij soud nově obvinil z vyvolávání strachu

Obyvatelé Barmy v pondělí vyšli do ulic v nových protestech proti vojenskému puči poté, co si nedělní krvavé střety s příslušníky bezpečnostních sil vyžádaly nejméně 18 obětí. Zadržená šéfka vlády Do Aun Schan Su Ťij prostřednictvím videokonference stanula před soudem, kde proti ní byla vznesena nová obvinění, která se přidala k těm, jimž čelí už od vojenského převratu. Při něm se armáda před měsícem chopila moci v zemi.

Neipyijto (Aktualizováno: 19:03 1. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na protestech žádají propuštění vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

V ulicích mnoha barmských měst v pondělí pokračují protesty proti vojenskému převratu navzdory tvrdým represím vůči demonstrantům, při nichž v neděli zemřelo nejméně 18 lidí a v předchozích dnech osm dalších | Zdroj: Reuters

Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na právního zástupce zadržené političky Min Min Soua, zdála se být Su Ťij během videopřenosu v dobrém zdravotním stavu. První nově vznesené obvinění vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly „vyvolat strach nebo znepokojení“. Druhé obvinění spadá pod zákon o telekomunikacích, který stanovuje licence na zařízení. Další soudní slyšení má podle Min Min Soua být 15. března.

V ulicích mnoha barmských měst v pondělí pokračovaly protesty proti vojenskému převratu navzdory tvrdým represím vůči demonstrantům, při nichž v neděli zemřelo nejméně 18 lidí a v předchozích dnech osm dalších. Násilí mimo jiné odsoudily Spojené státy, Británie a OSN.

Střelba do davu

Bezpečnostní složky i v pondělí proti stovkám manifestujícím v největším barmském městě Rangúnu zakročily zábleskovými granáty a slzným plynem. Policie následně pročesávala postranní ulice a střílela gumovými projektily. Podle médií byl nejméně jeden člověk zraněný.

V Rangúnu podle informací agentury Reuters policie v neděli začala do davu střílet poté, co se jí nepodařilo demonstranty rozehnat slzným plynem a varovnými výstřely. Lidé v pondělí na místech, kde protestující zemřeli, postavili malé svatyně; oběti si připomněli i před nemocnicemi, které rodinám pozůstalých předaly těla.

Barmské ulice připomínají válečnou zónu, napětí dál sílí. Má armáda šanci uspět se strategií ‚oklešťování‘?

Číst článek

Generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela Barmy, dnes Barmáncům v projevu v televizi sdělil, že organizátoři protestů a „podněcovatelé“ nepokojů budou potrestáni. Postih čeká i státní zaměstnance, kteří s juntou odmítnou spolupracovat. Armáda podle něj vyšetřuje „korupci“ civilní vlády, kterou obvinil ze zneužití finančních prostředků na boj proti epidemii covidu-19.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Převrat odsoudily západní země, z nichž některé se rozhodly na představitele vojenské vlády uvalit sankce. „Je to měsíc a armáda v Barmě převrat upevňuje násilím, které se nadále stupňuje, a to včetně víkendového zabití mírumilovných protestujících,“ uvedl v pondělí šéf britské diplomacie Dominic Raab.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme