Odborný časopis Nature zveřejnil přelomovou studii, která říká, co může za nadměrné nevolnosti v těhotenství a naznačuje také možnou léčbu. Proč řešení tohoto problému trvalo tak dlouho?
„Závěrem naší analýzy je, že osud východoantarktického ledového příkrovu zůstává do značné míry v našich rukou,“ uvedl hlavní autor studie. Tento ledový příkrov je zdaleka největším na planetě.
Vědci popsali zatím nejstaršího známého dinosaura z Afriky. Žil před 230 miliony let v druhohorách, v období pozdního triasu. Studie o něm vyšla v prestižním časopise Nature.
Pokusy také ukázaly, že lidé, kteří jsou spolu v místnosti a něco vymýšlejí, různě těkají očima. Když spolu ale mluví přes kameru, více se soustředí jeden na druhého a to je víc vyčerpává.
58letý pacient, který byl od narození nevidomý kvůli dědičné genetické nemoci, získal částečně zrak díky inovativní technice optogenetika, která propojuje genovou terapii a světelnou stimulaci.
Prestižní časopis Nature v lednu zveřejnil článek o výzkumu mladého českého chemika Jakuba Hývla, který spolupracuje s nositelem Nobelovy ceny za chemii Richardem Schrockem. Mladý vědec v něm představil svůj výzkum přípravy specifických katalyzátorů používaných k přípravě léčiv. Využití principů, které Hývl v článku popsal, může vést k efektivnější přípravě nových léků. Hývlovi v minulosti nadace Nadace Experientia poskytla na výzkum grant.
Čeští vědci si mohou připsat další krok v boji s HIV. O úspěchu české trojice, která se podílela na významném objevu, píše i dnešní vydání prestižního amerického časopisu Nature.