Vyhlášený zákaz Falco dříve označil za „naléhavou nouzi“ a uvedl, že nádržím na ostrově dochází voda. „Příjezd tisíců turistů by situaci ještě zhoršil,“ dodal.
OSN apeluje na země, aby urovnaly konflikty týkající se vodních zdrojů. Mezi celosvětové dopady nedostatku vody se řadí nucená migrace, nedostatek potravin nebo zdravotní hrozby.
V kolumbijské Bogotě jsou pouze omezené dodávky vody. Příčinou jejího nedostatku je obrovské sucho. Odborníci tento problém částečně spojují se současným meteorologickým jevem El Niňo.
Problémy měla loď i cestou do Hamburku. „Když jsme jeli do Hamburku, tak jsme cestou stáli dva měsíce v Drážďanech, protože nebyla žádná voda,“ říká kapitán Batista.
Pro průjezd jedné lodi potřebuje Panamská kanál 200 milionů litrů sladké vody, což ředitel správy průplavu označil za velkou nevýhodu. Kvůli suchu tak správa omezila provoz.
Každé sucho je specifické, to letošní přišlo velmi rychle už na začátku léta. Během několika týdnů začaly klesat stavy podzemních vod a zároveň byla velmi nízká zásoba vody v půdě, popisuje odborník.
„Živě si pamatujeme, jak jsme tu v roce 2018 a 2019 řešili nedostatek vody a odstraňování pesticidů z pitné vody. Proto si jí vážíme,“ říká starostka Sněžné.
Nedostatek vody výrazně nezměnily ani vydatné srážky z konce minulého týdne. Omezení se týká spotřeby pro hospodářské i rekreační účely a klesne také limit pro osobní spotřebu.
V lednu varovali vědci z univerzity v Utahu, že by jezero mohlo do pěti let zcela zmizet. Jeho situaci by mohla zlepšit voda z tajícího sněhu v horách, kde v zimě napadla rekordní sněhová pokrývka.
Aktuální situace zvyšuje obavy z nedostatku zásob vody pro lidskou spotřebu, zemědělství a výrobu energie v severní Itálii, Francii a Španělsku. Evropa navíc může letos zažít další extrémní léto.
Ruské bombardování ve středu přerušilo dodávky elektřiny prakticky na celé Ukrajině. V mnoha městech netekla ani voda. Podle českého velvyslance v Kyjevě to ale Ukrajince nezlomí.
Dnes je Amazonský prales vykácený ze 17 %. Odborníci varují, že při vykácení z 20 až 25 % dojde k nenávratnému narušení koloběhu vody, který prales nyní zajišťuje.
Česko čeká jedna z nejhorších sklizní chmele v historii. Podle chmelařů je „zeleného zlata“ málo a množství hořkých látek v něm podprůměrně. Podle pěstitelů na Žatecku za to může dlouhodobé sucho.
„Byla to pomalu postupující katastrofa, ale teď se situace zhoršuje velmi rychle,“ tvrdí expert. Vysychající nádrž zásobující 40 milionů lidí nyní odhaluje vraky i dávné lidské ostatky.
Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí pro centrální Kalifornii, Nevadu a některé části Arizony. Extrémní vedra mohou dosáhnout teplot až 48 stupňů.
Podle zprávy OSN se téměř tři miliony obyvatel Keni nachází ve stavu urgentní humanitární nouze. Dlouhotrvající extrémní sucha způsobují nedostatky vody, potravy i dehydrataci zvířat.