Žatecký chmel čeká po loňském rekordu jedna z nejhorších sklizní. Situaci ještě zhoršují ceny energií
Zatímco loňský rok byl pro chmelaře nejlepší za posledních 25 let, letos se pěstitelé obávají opaku. Tradiční český chmel totiž kvůli dlouhodobému suchu zažívá jednu z nejhorších sezón. Chmele je málo a jeho kvalita je podprůměrná. Pěstitelům navíc odbyt komplikuje extrémní nárůst cen elektřiny a plynu.
„Hlávky mají v letošním roce přibližně střední velikost, ale hlavní je ten objem a můžeme vidět, že těch hlávek je prostě málo. Jejich specifická váha je také nižší než obvykle,“ popisuje letošní sklizeň chmele Zdeněk Rosa z Chmelařství Žatec.
Plzeňský Prazdroj zdraží i čepovaná piva. Od 1. dubna bude půllitr stát o korunu víc
Číst článek
„Letošní množství je asi to nejhorší, co si zde pamatujeme,“ dodává chmelař Aleš Mašanský. Podle něj je hlavním důvodem dlouhodobé sucho, A to i přesto, že všech 42 hektarů chmelnic v okolí Obory u Loun obepíná rozsáhlý závlahový systém.
„Nejvýznamnějším faktorem byly kritické teploty, které začaly už v červnu a zastavily růst chmele. Jsou chmelnice, které nedorostly své běžné výšky a poté nenasadily boční výhony. Nejvíce hlávek ovšem roste právě až na konci révy“ vysvětluje Mašanský.
Dražší plyn znamená dražší chmel
Dalším problémem pro pěstitele se stala rostoucí cena plynu, který se používá jako palivo při sušení chmele. V sušárně šištice stráví 6 až 8 hodin a právě tady podle Rosy cena „zeleného zlata“ roste nejvíc.
Za litr oleje stejné množství piva. Německý pivovar řeší nedostatek zásob výměnným obchodem
Číst článek
Největší dopad letošních nepříznivých podmínek se ukázal u hlavní odrůdy, která se v Čechách pěstuje, a to je Žatecký poloraný červeňák.
Chmel se pěstuje přibližně na pěti tisících hektarech, většina právě na Žatecku, které patří k nejsušším oblastem v Česku.
Po Německu a Spojených státech amerických je Česko třetím největším producentem chmele na světě. Stejně jako roste popularita zdejšího chmele poroste zřejmě i jeho cena.
„Budeme muset začít řešit s pivovary, jak postupovat, co se týče ceny chmele, tak, aby pěstitelé letošní rok přežili,“ popisuje náročnou situaci Zdeněk Rosa.
„Je to o tom jestli to ekonomicky vůbec dává smysl,“ uzavírá Aleš Mašanský nejistou budoucnost tradičního chmelařství.