‚Kalifornie umírá.‘ Západ USA se připravuje na extrémní vlny veder, bojuje i s nedostatkem vody
Spojené státy se připravují na další vlnu veder, která má několik západních států včetně nejlidnatější Kalifornie zasáhnout. Ta se kromě této vlny potýká i s dlouhodobým suchem a nedostatkem vody pro některé obyvatele státu. Stát proto uvedl do provozu omezení spotřeby vody. Obyvatelé některých oblastí například mohou zavlažovat jen jednou týdně.
Bývalý farmář Gary Biggs na venkově amerického státu Kalifornie zásoboval pozemek vodou ze soukromé studny. Studna, jediný přísun vody pro farmu, ale před více než deseti lety vyschla.
Televize CNN, která Biggsův příběh sepsala, podotýká, že jiný zdroj vody rodina nemá.
Sucho v Kalifornii zřejmě pomohlo vyřešit havárii letadla z 60. let. Našli jej na dně jezera Folsom
Číst článek
Kvůli zhoršujícímu se suchu teď půda na Biggsově pozemku, kterou Gary předal svému synovi Ryanovi, leží ladem. Je kompletně vysušená, a podle Biggse je společně s celou střední Kalifornií na pokraji smrti.
„Tato část státu umírá. Stává se z nás horká, suchá pustina,“ stěžuje si Biggs. Jeho rodina teď vodu získává alternativními způsoby, zčásti závisí na cisternových dodávkách od státu.
Ty ale Biggsovým nestačí. Pitnou vodu, bez které by rodina neměla vodu pro základní hygienu, tak musí brát i od sousedů. Ani oni ji ale nebudou mít věčně.
Extrémní vlna veder
Obzvláště v centrální části Kalifornie, hornatém území mezi velkými pobřežními městy San Francisco a Los Angeles, začínají panovat obavy o některé obyvatele. Mohli by o zásoby vody přijít úplně. Kalifornie je totiž jedním z jihozápadních států USA, který se v posledních letech potýká s dlouhotrvajícím suchem.
How severe is the #drought in CA? The below graph shows Feb-April precipitation amounts from 1900 to today. The red arrow points to 2022, as one one of the driest Feb-April in the last 122 years. Use water wisely!
Water Conservation tips: saveourwater.com
20:26 – 25. 05. 2022
Velká území trápí stále častější období veder. Letošní vlna extrémních teplot přišla tento týden. Nejvyšší teploty mají ale americký jihozápad zasáhnout až o víkendu.
V centrální a jižní části pobřežní Kalifornie meteorologové před extrémní formou horka vydali několik varování. Předpověď v tamním městě Bakersfield slibuje až 40 stupňů Celsia ve stínu, podobná teplota má panovat ve většině okresů celého státu.
Ještě vyšší teploty očekává sousední stát Nevada. Ve městě hazardu Las Vegas má v sobotu teplota dosáhnout až 44 stupňů. Pouštní stát Nevada je ale geograficky na extrémní podmínky mnohem lépe uzpůsoben.
Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí i pro některé části Arizony. V hlavním městě Phoenixu se mají obyvatelé připravit až na 45stupňová vedra.
Nejhorší stádia sucha
Data společnosti Drought Monitor, která sleduje vývoj sucha v USA, ukazují, že až 76 procent oblastí amerického západu se nachází ve dvou nejintenzivnějších stádiích sucha, které společnost označuje jako závažné a výjimečné.
Na těchto územích žije podle organizace 55 milionů lidí. Zdroje vody pro obyvatele státy získávají z obsáhlých vodních zdrojů, například v blízkostech řeky Colorado nebo jezer Mead a Powell.
Hladina vody ve vodních nádržích v blízkostech těchto zdrojů je ale nejníže za několik desetiletí. Kalifornský úřad pro vodní zdroje uvedl, že sucho v letošním roce je nejhorší za posledních 122 let.
Zcela nejextrémnější hodnoty ale dlouhodobě vykazuje region Death Valley, tedy Údolí smrti. Turisticky velmi oblíbená, ale rezidentně téměř prázdná oblast dlouhodobě dosahuje teplot rekordních pro celý americký kontinent. O víkendu mají v údolí teploty vyšplhat až na 48 stupňů Celsia.
Deník The New York Times upozorňuje, že poslední vlny veder byly v některých částech USA smrtící. Loňské extrémní teploty jen ve státech Oregon a Washington si vyžádaly téměř 200 obětí.
Razantní kroky
V souvislosti s pokračujícími vedry a dlouhodobým suchem přistupují k řešením i vedení některých států. Opatření proti suchu, tak jako jiným environmentálním katastrofám, se v USA řeší na regionální úrovni.
Federální vláda podle amerikanistky Magdaleny Fiřtové z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy do řešení klimatických dopadů výrazně nezasahuje. „Většina politik je na úrovni států, 34 z nich ale podniká kroky na předejití katastrof způsobené klimatickou krizí,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Fiřtová.
Jako jediný výrazný krok uvádí vláda federální investiční balíček do infrastruktury, který loni schválil prezident Joe Biden. „Zákony v balíčku počítají s investicemi do adaptačních prvků vůči klimatickým změnám,“ vysvěluje Fiřtová.
V nedostatkem vody postižené Kalifornii začala od 1. června platit omezení týkající se využívání vody. Týká se oblastí v jižní Kalifornii a obyvatelům například nařizuje zalévání venkovních prostor pouze jednou týdně. Zákon se dotkne více než šesti milionů lidí.
Kalifornští lososi kvůli suchu nedoplavou k oceánu, budou je vozit po souši
Číst článek
Podle listu The Washington Post si Kalifornie i díky schválenému nařízení slibuje omezit spotřebu vody o 35 procent. Guvernér státu Gavin Newsom následně upozornil, že závazná pravidla pro šetření vodou mohou být vyhlášena i ve zbytku státu. Zároveň dodal, že pokud se situace do září nezmírní, zakáže stát venkovní zalévání úplně.
„Dosáhli jsme v Kalifornii od posledního sucha značných změn, ale jak se blížíme letním měsícům, zaznamenali jsme zvýšený odběr vody. Všichni musíme víc přemýšlet o každé kapce použité vody,“ zdůraznil Newsom.
Dosavadní kroky ale nemusí stačit, a hledají se další možnosti zdrojů vody do budoucna. Na jihu od Los Angeles měla společnost Poseidon Water podle Guardianu vystavět odsolovací elektrárnu za 1,4 miliardy dolarů, která by vodu z Tichého oceánu proměnila na pitnou.
Proti tomuto kroku se ale postavili ekologičtí aktivisté. Ti tvrdí, že továrna by nenávratně poškodila ekosystém Pacifiku na západním pobřeží USA. Povolení k výstavbě bylo následně vedením státu prozatím pozastaveno.