Most neodkoupí dům, kde se kvůli dluhům vlastníků netopí a neteče teplá voda
Už 16 let trvají spory soukromých vlastníků činžovního domu v Mostě. Objekt chátrá a kvůli dluhům za energie v něm neteče teplá voda, netopí se a na chodbách nejde elektřina. Jeho obyvatelé i lidé ze sousedství proto v petici vyzvali město, aby koupilo většinový podíl od jednoho z majitelů. Nájemníkům v domě by pak přestala být zima a okolní by neměli strach ze vzniku další ubytovny pro nepřizpůsobivé.
„Zatím netopím. Koupili jsme si elektrické dečky, spíme na nich a šetřím, protože budu mít vysoké nedoplatky za minulou zimu,“ popisuje život bez tepla a teplé vody Jana Peřinová, která už 35 let žije v činžovním třípatrovém domě v Mostě, v takzvaném bloku pět.
Teplo a teplou vodu nebude mít už třetí zimu za sebou. Majitelé domů totiž dluží za energie zhruba jeden milion korun. Jeden z nich, Tomáš Urban tvrdí, že nájemníci neplatili nájemné a dluh za energie rostl.
„Bohužel je dluh u dodavatele. A dokud nebude vyrovnán, nelze toto řešit,“ říká.
Z domu hrůzy, jak mu Mostečané přezdívají, už odešla většina nájemníků. Zbylo jich tady čtrnáct. Dvanácti z nich zajistil Urban elektrické kotle na ohřev vody a přímotopy.
Jana Peřinová toto odmítá. „Protože my jsme si teplo a teplou vodu předplatili tím, že jsme dávali zálohy,“ podotýká.
Podle Jany Peřinové bydleli v domě slušní lidé, kteří nájem platili včas. Neplatičů tady prý bylo jen několik. Na Tomáše Urbana proto podala trestní oznámení kvůli tomu, že peníze vybrané z nájmů údajně využíval jen pro svou potřebu. Policie ale případ odložila kvůli nedostatku důkazů.
Okolí se obává další ubytovny
Od konce 90. let, kdy město Most prodalo dům do soukromých rukou, provázejí vztahy majitelů jen spory. Doplácí na ně nájemníci tím, že dům chátrá.
Obavy mají i lidé z okolí, kteří se bojí, aby se z domu nestala ubytovna pro nepřizpůsobivé. Sepsali proto spolu s nájemníky petici, ve které žádají mostecký magistrát, aby dvoutřetinový podíl na domě od Tomáše Urbana odkoupilo město.
„Schvalovala bych, aby se město postaralo, protože naproti tomu bloku je škola, okolo jsou upravené krásné domy a najednou by to tady mělo vypadat špatně? Myslím si, že město by mělo zareagovat, protože tady chodit kolem různých existencí, o to nikdo nestojí,“ popisuje paní Věra ze sousedního domu důvody, proč petici spolu s dalšími téměř čtyřmi sty lidmi podepsala.
Město petici občanů nevyslyší
Magistrát města Mostu ale o odkoupení podílu soukromého domu nechce slyšet. „Město Most privatizovalo svůj bytový fond před časem tak, aby všechny domy měly své vlastníky. Takže teď nepůjde proti svému záměru a nebude znovu domy kupovat,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.
Nájemníci v čele s Janou peřinovou už přestali věřit policii i soudům. Na případný odkup domu městem spoléhali jako na jediný způsob, jak situaci vyřešit.
„Cítím bezmoc vůči našim orgánům, jak policii, tak soudům, tak majitelům, tak městu. Kdyby město dům dokoupilo, může uzavřít smlouvu u První mostecké a můžeme mít teplo a teplou vodu všichni,“ konstatuje Jan Peřinová.
Přes den raději tráví čas v zaměstnání, aby nemusela být ve studeném bytě. Odstěhovat se nechce, boj za nápravu nepovedené bytové privatizace nehodlá vzdát.