„To, co před 100 lety fungovalo pro USA, dnes Peking replikuje. V regionu si najde oblíbené politiky, podplatí je a oni pak podepíšou, co po nich bude Čína chtít,“ říká amerikanista Lukáš Perutka.
V úterý ruští zákonodárci schválili rozhodnutí, které Kubě umožní prodloužit o mnoho let splátky svých dluhů vůči Rusku, uvedla ve středu agentura Reuters.
Po prezidentských volbách, ve kterých Daniel Ortega už počtvrté obhájil svůj mandát, opustil dosavadní politiku podpory Tchaj-wanu a přiklonil se k Číně. Spekuluje se o možných investicích.
Zhruba 13 000 volebních místností se uzavřelo v neděli v 18.00 místního času. Volební komise oznámila, že první výsledky budou známy zhruba šest hodin po uzavření volebních místností.
Rychle se začaly šířit memy s Ortegou a jeho ženou, viceprezidentkou Rosario Murillovou, oblečenými ve skafandrech. Další zobrazují příslušníky nikaragujské policie při vyvlastňování Měsíce.
Tropická bouře Jóta, která se blíží k pobřeží Hondurasu a Nikaraguy, zesílila na hurikán. Začátkem listopadu postihl stejnou oblast hurikán Eta, jenž si vyžádal 150 obětí či pohřešovaných.
Pobřeží Střední Ameriky zasáhl hurikán Eta, jehož síla se za poslední den zdrojnásobila. Etu provází silný vítr o rychlosti bezmála 250 kilometrů v hodině a vydatné deště.
Podle jedné z místních farmářek přišli před několika lety úředníci přeměřit jejich dům. Když obyvatelé protestovali, donutili je příslušníci národní gardy lehnout si na zem a bili je tyčemi.
Policie v nikaragujské metropoli Managui tvrdě zasáhla proti několika novinářům, kteří protestovali proti zátahům na sídla redakcí některých médií. Obušky přitom zbila nejméně sedm žurnalistů.
Masové protesty, které v Nikaragui trvají už tři měsíce, mají podle médií přinejmenším tři stovky obětí, čtyři další přibyly v noci na úterý. Ortega svůj postoj obhajoval v rozhovoru pro Fox News.
Ulice zely prázdnotou poté, co místní opozice vyzvala k 24hodinové generální stávce. Stalo se tak den po nových protestech proti prezidentovi Danielu Ortegovi, ty si celkem vyžádaly přes 270 mrtvých.
Při protivládních protestech v Nikaragui zemřelo 218 lidí. Dalším obětem zabránili zástupci církve jednáním s policií v Masayae, kde tento týden odpůrci prezidenta vyhlásili samosprávu.
Před deseti lety státní podnik Lesy ČR pořídil v jihoamerické Nikaraguy plantáž na teakové dřevo. Nyní se jí ale snaží prodat, protože projekt je prodělečný. Generální ředitel podniku Daniel Szórád o tom jednal s ministrem zahraničních věcí Nikaraguy Samuelem Santosem Lópezem.
Nevládní organizace a opoziční strany v Nikaragui požadují propuštění lidí zadržených při protestech proti stavbě mezioceánského průplavu. Do vánočních demonstrací proti obřímu vodnímu dílu se zapojily stovky Nikaragujců, většinou menších zemědělců, kteří se bojí o svou půdu. Policie proti nim zasáhla, prý mohli ohrozit bezpečí obyvatel.
V Nikaragui začali stavět nový průplav. Podle slibů čínského investora by měl Atlantik s Pacifikem propojit už v roce 2020. Proti stavbě ale protestují Nikaragujci i ochránci životního prostředí. Projekt v přepočtu za 1100 miliard korun chce konkurovat Panamskému průplavu, který by měl za rok otevřít novou soustavu zdymadel pro lodě s třikrát větším nákladem než dosud.