„Nora Fridrichová v České televizi končí. Pracovní poměr byl ukončen oboustrannou dohodou k 31. srpnu 2024. Obě strany se dohodly, že žádné další detaily nebudou komunikovat,“ sdělila mluvčí ČT.
Rada ČT probírala důvody zrušení pořadu 168 hodin. Přestože generální ředitel Jan Souček říkal, že by svou účastí na zasedání legitimizoval porušení zákona, nakonec své rozhodnutí radním vysvětloval.
Rada zároveň generálního ředitele Jana Součka vyzvala, aby do 10. září předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů. Informovat má také o tom, čím a kdy 168 hodin nahradí.
„Pořadů otevírajících témata, která štvou mocné politiky a byznysmeny, Česká televize moc nemá. Pokud jeden ruší, vyvolává to znepokojivé otázky,“ říká novinář Respektu Ondřej Kundra v Interview Plus.
Podle Součkova sdělení Radě docházelo ze strany redakce pořadu 168 hodin v uplynulých několika letech při zpracování reportáží k opakovanému porušování závazných pravidel.
Přípravu programu 168 hodin provázely stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane.
Ženy a muži prožívají svoje novinářské kariéry jinak, vyplývá z šetření mezi několika stovkami lidí z českých redakcí, které probíhalo od října do prosince loňského roku.
V rámci nápravných opatření by mělo podle Dvořáka dojít ke zlepšení plánování redakce i k posílení redaktorského týmu a dramaturgie. Konkrétní kroky má vedení zpravodajství přijmout do konce března.
Česká televize se nyní musí seznámit se závěry komise a stanovit postup. „Do ukončení těchto kroků Marek Wollner nebude moderovat pořad Reportéři ČT, ani se podílet na jeho výrobě,“ říká mluvčí.
Tlak ze strany politiků novinářku netrápí: „Mně to vůbec nevadilo a nevadí mi to ani dnes. Já jsem v tomto prostředí vyrostla, umím v něm žít a ani osobní invektivy na svou osobu neberu fatálně.“
Sbírka Šatník založená moderátorkou České televize nabízí pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Potřebným nabízí své služby od pondělí do soboty, vždy od 10.00 do 17.00.
V dalším díle série se Meda (13) a Matěj (14) ptali novinářky a zakladatelsky nadačního fondu Šatník Nory Fridrichové na to, jak můžeme Ukrajině pomáhat.
Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo především tragédii, se skládá z pěti následných částí, které nám v posledních měsících předvádí sněmovna a Rada ČT.
Zatímco v zahraničí se víc táhne za jeden provaz, v České republice byl okamžik solidarity jen krátký. „Z různých důvodů došlo k výrazné polarizaci,“ řekl v debatě Plusu filozof Daniel Novotný.
„Jsme v tom všichni společně. Je to otázka veřejného, ne soukromého zdraví. A buď se společně ubráníme, nebo, do velké míry, společně podlehneme,“ varuje v rozhovoru socioložka Stöckelová.
Reportážní pohádka Jak maminku zavřeli na výstavě je dramatizací knihy Michaely Veteškové Jak maminka vyprávěla o Československu, která dětem přibližuje důležité události naší země ve 20. století.
Nora Fridrichová, Markéta Chaloupská a Petra Procházková promluvily pro Český rozhlas Radio Wave o kyberšikaně namířené proti ženám, které působí v žurnalistice, i situaci na české mediální scéně.
Podle průzkumu organizace Klub svobodných matek třetina samoživitelek musí vystačit s měsíčním příjmem pod 10 tisíc korun, alimenty na děti pak dostává pouze polovina.
„Faktem je, že politici náramně kvitují, když se do našeho pořadu dostane jejich politický konkurent. V tu chvíli je podle nich demokracii učiněno zadost - správně, bravo, braňme Českou televizi."