Reportéři 168 hodin přejdou do jiných pořadů České televize, Fridrichová si vzala týden na rozmyšlenou
Všichni reportéři zrušeného publicistického pořadu 168 hodin přejdou do jiných relací České televize (ČT). Dosavadní moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová, která dostala od vedení redakce zpravodajství a publicistiku nabídku věnovat se sociálním tématům, si vzala týden na rozmyšlenou, oznámila mluvčí České televize Vendula Krejčová. Kvůli zrušení pořadu 168 hodin se v pondělí mimořádně sejde Rada ČT.
Česká televize uvedla, že se dohodla s reportéry pořadu 168 hodin na dalším působení v redakci. „Vedení redakce zpravodajství a publicistiky nabídlo členům týmu 168 hodin další působení v rámci jiných formátů a relací. Všichni reportéři nabídnuté pozice uvítali a nastoupí do nich postupně již od příštího týdne,“ uvedla Krejčová. Působit budou v pořadech Reportéři ČT, Newsroom či Černé ovce.
Ředitel České televize si chce udržet křeslo i po volbách, proto končí 168 hodin, míní Kundra
Číst článek
Fridrichová dostala nabídku věnovat se sociálním tématům a podle mluvčí ČT si vzala týden na rozmyšlenou. Šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Michal Kubal v tiskové zprávě uvedl, že veřejnoprávní televize chce dát větší prostor sociálním tématům, kterým se Fridrichová věnovala nejen v České televizi, ale i v dalších svých aktivitách. Zmínil témata samoživitelek nebo dětí z chudých rodin.
Nová pozice by podle něj umožnila Fridrichové věnovat se těmto otázkám na širší ploše, do hloubky a systematicky. Sociální tematika ve vztahu k politice a ekonomice by měla být mnohem častěji zastoupena v pořadu ČT Bilance a časem i v nových publicistických formátech, které ČT připravuje, dodal.
„Jako novinářka se posledních 21 let věnuji dominantně právě politice a vůbec poprvé za těchto 21 let mi Česká televize nabízí práci s limitací jen na sociální témata. Nabídka, která by mě vyřadila z kritické politické žurnalistiky, se jistě líbí mnoha politikům, ale já ji chci ještě zvážit,“ reagovala Fridrichová.
Proč pořad končí?
Generální ředitel České televize Jan Souček jako důvody ukončení pořadu uvedl opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace Fridrichové s bývalým zaměstnancem ČT Markem Wollnerem.
Pořad typu 168 hodin do České televize jednoznačně patří. Jeho zrušení mě mrzí, přiznává Železný
Číst článek
Fridrichová těmto důvodům nevěří, označila je za fráze. „Děje se to podle mě jen proto, že teď ČT včetně vedení zpravodajství zkouší vysvětlit krok, kdy poměrně krvavě z ničeho nic zastavila pořad kritický k politikům,“ řekla v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respektu.
Pořad podle ní přežil 18 let díky managementům, které ho chtěly chránit a podporovat. „Pro které byl dobrým pořadem a značka 168 hodin pro ně byla dobrou značkou. Teď je tu management, který ho chránit nechce,“ dodala.
Pořad 168 hodin vysílala ČT od roku 2006. Za dobu své existence odvysílal na 3500 reportáží. V minulém roce měl průměrnou sledovanost 533 000 diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí.