Kontroverzní částí připravované novely je výpověď bez udání důvodu. „Nebál bych se toho, že může spustit masové propouštění,“ uklidňuje Petr Dvořák v podcastu Řečí peněz.
V Česku začal znovu platit zákaz prodeje kanabinoidu HHC. Seznam dočasně zakázaných látek začal platit v pátek. Jsou na něm kanabinoidy HHC a THCP a několik jejich derivátů.
Někteří pacienti a pečující musejí cestovat pro vylepšené zdravotní pomůcky do zahraničí. Ministerstvo chce změnit nepružnou legislativu, která český trh omezuje.
V pořadu Pro a proti na Plusu o změně zákoníku práce diskutují Dana Roučková z ministerstva práce a sociálních věcí a Radka Sokolová z Českomoravské konfederace odborových svazů.
„Bude se investovat do vědeckého prostředí, aby instituce vypadaly jako ve 21. století,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
Pokud se ministru Vlastimilu Válkovi podaří prosadit všechny změny, které navrhuje, půjde o největší změny v přístupu ke zdravotním službám za mnoho let.
Ve vládní koalici nastal spor okolo zavedení okamžité výpovědi bez udání důvodu. ODS, TOP 09 a část hnutí STAN takový krok podporují. Piráti připouští jednání a lidovci krok odmítají.
Dalším chystaným opatřením je možnost postihu za kartel i pro fyzické osoby, ne jen pro podniky. Tyto osoby by mohly dostat pokutu za kartelové dohody nebo i zákaz činnosti ve statutárních orgánech.
Teoreticky by měl být senát sborem starších, zkušených a snad i moudrých osob. A původního antického vzoru se senát drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od 40 let. Což není zárukou moudrosti.
Minimální mzda se od ledna zvedla o 1600 korun na 18 900 korun a podle ministerstva práce odpovídá 41,1 procenta průměrného hrubého výdělku, který se předpovídal pro letošek.
Pardubická radnice se teď zapojila do projektu Nevajgluj, po podpisu smlouvy získá milion korun na úklid zbytků z cigaret. Tabákové společnosti totiž musí podle nového zákona úklid financovat.
Dokončenou normu dostane Legislativní rada vlády a po ní kabinet. Podle plánu by Sněmovna mohla rozhodnout do konce července, po ní by dostal normu ke schválení Senát a k podpisu prezident.
Již v dubnu by se měla mezi ověřovatele přidat i policie v terénu. Od července se přidá zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce nebo živnostenské úřady.
Podle novely zákona by také měli lidé možnost podepisovat petice kandidátů online. Elektronický systém zaručí, že všichni podepsaní skutečně existují. Změny by se mohli uplatnit už ve volbách 2028.
Vláda podle přehlasovaných soudců měla na očekávanou inflaci reagovat s větším předstihem. Pokud to nestihla, neměla už do valorizačního procesu zasahovat.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pohrozila vládě, že bude vetovat navrhované změny v trestních kodexech. Ty ruší slovenskou prokuraturu a snižují tresty za korupci.
Za překročení rychlosti bude od příštího roku vyšší pokuta i počet trestných bodů. Novela zákona o silničním provozu má dále upřesnit protiprávní jednání.
„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
V mnoha státech už systém funguje, i v Česku spustily v několika prodejnách zkušebně zpětné výkupy některé obchodní řetězce. Se zálohováním ale nesouhlasí zástupci desítek obcí a měst včetně Olomouce.
„Jsme připraveni po jednání s Evropskou komisí udělat změnu zákoníků práce, která by byla platná od ledna. Ta by zrušila mimořádné přesčasy lékařů,“ navrhuje ministr práce a sociálních věcí.
Podle Jánského je agenturní zaměstnání zcela legitimní formou zaměstnání, která umožňuje firmám být flexibilnější. Velká regulace ze strany státu jim ale podle něj škodí.
„Řekli jsme si, že i mimo konsolidační balíček budeme trvat na tom, aby došlo ke spravedlivému přerozdělování,“ zdůvodnila v pořadu K věci hejtmanka Středočeského kraje.
Zajistit nárok na dovolenou i pro dohodáře, ale i zdvojnásobení počtu dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví. To má zajistit novela zákoníku práce, kterou se budou v úterý zabývat poslanci.
Do výzvy politikům, aby novelu neschválili, se podle informací předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády z minulého pondělí zapojilo 4000 z 20 000 lékařů sloužících v nemocnicích.
Novela zákoníku práce má lékařům zdvojnásobit limit přesčasů na 830 hodin ročně. Spolky jako Mladí lékaři či Sekce mladých lékařů protestují proti těmto pracovním podmínkám.
Od 1. září měla původně platit vládní novela systému penzí, prezident zákon ale nepodepsal. Co to znamnená, komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus politolog Stanislav Balík.