Hrozba prodeje dolů OKD slábne. Firma NWR se blíží dohodě s věřiteli

Těžařská firma NWR, které patří i Ostravsko-karvinské doly, přemlouvá věřitele, aby jí umožnili restrukturalizaci. Část z nich s plánem souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

NWR dnes oznámila, jak je při vyjednávání s věřiteli úspěšná. U první skupiny věřitelů už souhlas získala. U té druhé jí schází ještě 10 procent, aby mohla plán restrukturalizace dluhu a vydání nových akcií rozjet.

Váhající patří do skupiny majitelů nezajištěných dluhopisů. Společnost dnes prohlásila, že s věřiteli jedná dál. Má ale čas jen do konce září. V tom je riziko, myslí si analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka:

Přehrát

00:00 / 00:00

O snaze NWR o dohodu s věřiteli mluvila Jitka Hanžlová

„Pořád zbývá ještě zhruba 10 procent věřitelů nezajištěných dluhopisů a času na získání jejich souhlasu není mnoho. Takže já bych řekl, že schválení restrukturalizačního plánu je o něco pravděpodobnější, než bylo před několika týdny, ale stále ještě není úplně jisté.“

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz je o něco optimističtější: „Firma zaznamenává poměrně velký úspěch v tom, jak získává věřitele na svoji stranu. A i když třeba u nezajištěných dluhopisů to ještě není ta kvóta, tak skok je velký. Tuším z 34 na 65 procent. Takže naděje, že se k dohodě nějakým způsobem dopracuje, je poměrně veliká.“

Někteží držitelé nezajištěných dluhopisů váhají

Majitelé zajištěných dluhopisů drží jako zástavu akcie společnosti OKD. Z toho také vyplývá rozdíl mezi tím, kolik věřitelé dostanou peněz.

„V dohodě se vlastně hovoří o tom, že zajištěné dluhopisy budou uspokojeny ze 75 procent. Ale držitelé nezajištěných dluhopisů dostanou jen 25 procent. A odtud plynou i komplikace spojené se souhlasem držitelů nezajištěných dluhopisů,“ vysvětluje analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Právě těm nabídla NWR ještě čtvrt procenta navíc, pokud se rychle rozhodnou. To „rychle“ znamenalo do minulého pátku.

Otázkou je, proč by držitelé nezajištěných dluhopisů měli vlastně přistoupit na to, že dostanou zpět jen část svého dluhu.

„Pochopitelně moc dobře vědí, že šance na to získat nějaké peníze zpět, pokud restrukturalizační plán nebude přijat, je poměrně nízká,“ odpovídá Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

„Na druhou stranu samotný plán je právě k těmto věřitelům poměrně tvrdý, takže je docela možné, že už si říkají, že rozdíl mezi tím, zda plán přijmou, nebo zda společnost třeba půjde do insolvence, není tak velký.“

Zároveň si ale Marek Hatlapatka myslí, že i pro tyto věřitele poskytuje větší naději restrukturalizační plán než insolvence NWR. Nebo prodej dolů OKD.

Pokud se NWR s věřiteli dohodne, klesne její dluh na 12,35 miliardy korun. A zvýší akciový kapitál o 185 milionů eur. V tom případě by společnost doly neprodávala.

Zásoby na dolech NWR | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme