Služba byla v úterý postavena mimo provoz ve Francii, Nizozemsku, Španělsku a Litvě. V těchto zemích byly také zadrženy tři osoby a prohledáno několik domů.
EU musí na Ukrajinu zrychlit dodávky munice a raket. Nakupovat by se mohlo mimo EU. „Některé členské státy, jako Francie, nechtějí nákupy mimo EU realizovat,“ říká analytik Daniel Koštoval.
„Je otázka, jestli Rusko chystá ještě další ofenzivu, nebo jestli tohle je to, čeho jsme se obávali,“ naznačuje Jan Ludvík z Katedry bezpečnostních studií Institutu politologických studií FSV UK.
V ní uvádí, že se žalované společnosti svými marketingovými praktikami pravidelně podílejí na úmrtí obyvatel a násilnostech v zemi. Podíl zbraní dovezených z USA se v Mexiku pohybuje kolem 70 %.
„Vyzýváme zahraniční aktéry, aby ukončili stupňující se vměšování a aby plně respektovali zbrojní embargo uvalené Rady bezpečnosti OSN,“ prohlásili Macron, Merkelová a Conte.
Jeden prodávající v severokarolínským městě Lincolnton například nabízel šedivé pouzdro za 950 dolarů (22 tisíc korun). Normálně přitom stojí asi 30 dolarů (necelých 700 korun).
Sedm obviněných je z Libereckého a dva z Pardubického kraje. Nejvíc zbraní – deset samopalů a kulomet, policisté zajistili u devětašedesátiletého muže z východních Čech.
Raketový systém S-400 je určen k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Dohodu o koupi tohoto systému s Ruskem uzavřelo už také Turecko, Čína a Indie.
Dánsko zastavuje zbrojní export do Saúdské Arábie. Podobně jako Německo tak reaguje na vraždu novináře Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu. Dalším důvodem je zapojení Rijádu do bojů v Jemenu.
V Rijádu v úterý začne investiční fórum, které se mnoho organizací rozhodlo bojkotovat. Podle agentury Reuters se snaží němečtí politici přimět k bojkotu i generálního ředitele firmy Siemens.
Pachatel nedělního masakru v Las Vegas si většinu ze svých 47 zbraní legálně koupil jen za poslední rok. Americký zpravodaj Radiožurnálu se vypravil do prodejny, kde nakupoval i atentátník Paddock.
Z nedovoleného ozbrojování obvinila policie čtyři muže z Trutnovska. Při domovní prohlídce u nich kriminalisté našli kromě zbraní také náboje a bezmála 5 kilogramů výbušniny trinitrotoluen. Za obchodování se zbraněmi mužům hrozí až osmileté vězení.
Mezinárodní rozhovory v OSN o regulaci obchodu s konvenčními zbraněmi nevyústily v přelomovou dohodu. Podle předsedy newyorské konference nicméně alespoň přiblížily celosvětové omezení nákupu, prodeje a transferu zbraní. Úmluva by prý mohla být hotová do konce roku.
Obchod se zbraněmi v posledních letech stoupl o víc než čtvrtinu. A to přestože svět prožil finanční a hospodářskou krizi. Vyplývá to ze zprávy stockholmského institutu SIPRI. Podle něj se objem obchodu se zbraněmi za posledních pět let zvýšil o 24 procent.