Můžou za krveprolití a smrt spousty lidí. Mexická vláda podala žalobu na americké výrobce zbraní
Mexická vláda ve středu podala žalobu na americké výrobce zbraní. Podle ní se společnosti svými marketingovými praktikami přímo podílejí na podpoře krveprolití a ilegálního obchodu se zbraněmi.
Obžalováno bylo jedenáct výrobců zbraní ve Spojených státech, píše Mexico News Daily. Podle mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda se na naplňování potřeb drogových kartelů a dalších kriminálních živlů podílely například firmy Smith & Wesson, Barrett Firearms, Colt’s Manufacturing Company, Glock a Ruger.
Prodej poloautomatické pušky přes facebook v USA? Stačí přidat nabídku na předražený kufřík
Číst článek
Žaloba tvrdí, že společnosti vědí, že se svými marketingovými praktikami podílejí na ilegálním obchodu se zbraněmi, který je spojen s velkým množstvím úmrtí. „Přesto i nadále upřednostňují svůj ekonomický přínos a používají marketingové strategie k propagaci zbraní, které jsou stále smrtelnější, bez zabezpečovacích mechanismů a možnosti vysledování,“ uvádí k žalobě dokument mexického ministerstva zahraničí.
Za to požaduje od výrobců zbraní mexická vláda odškodnění ve výši až deset miliard dolarů, píše BBC.
„Pokud tuto žalobu nepodáme a nevyhrajeme, (výrobci zbraní) nikdy nepochopí, co dělají, a budou ve své činnosti pokračovat a nám budou nadále denně přibývat mrtví,“ uvedl na středeční tiskové konferenci podle The Washington Post Ebrard.
Podle agentury AP mexická vláda odhaduje, že přibližně 70 % zbraní dovážených do země pochází z USA. Za rok 2019 s nimi bylo spojeno více než 17 000 úmrtí.
Mexičtí představitelé zdůraznili, že žaloba není zaměřena na vládu USA. Erbard věří, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena bude ochotna spolupracovat s Mexikem na omezení obchodování se zbraněmi.
Žalované společnosti záležitost dosud nekomentovaly.