Jeden takový panel dokáže vyrobit dost elektřiny na nabití notebooku nebo provoz malé ledničky. V domácnostech po celém Německu tak probíhá zelená revoluce bez potřeby investovat velké peníze.
V Česku zůstal potenciál produkce elektřiny na řekách podle unijního úřadu bez výrazné změny, stejně jako u fotovoltaické produkce. Mírně se zvýšil pouze potenciál výroby u větrných elektráren.
Zavedení akceleračních zón ale nemusí být jednoduché například proto, že v minulosti lidé z některých obcí zakázali stavbu větrných elektráren hlasováním v místních referendech.
Návrh počítá u jaderných elektráren s poměrně širokým rozpětím jejich podílu na celkové roční výrobě elektřiny v zemi, a to od 36 do 50 procent v cílovém roce 2050.
Do sedmi let by Česko mělo třetinu své energie vyrábět z obnovitelných zdrojů. To žádají různé organizace i Evropská komise. Nově na něj přistupuje i české ministerstvo životního prostředí.
„Po ruské invazi na Ukrajinu, kdy si všichni uvědomili, jak důležitá je naše energetická bezpečnost a nezávislost, se začalo dohánět to, co zde před tím bylo zanedbáno,“ říká náměstek Třešňák.
Kapacita jaderných elektráren by se mohla navýšit do roku 2050 téměř na dvojnásobek a obnovitelných zdrojů by mohlo být desetkrát víc. Taková čísla očekává šéf energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš.
„V tom prvním čtení vláda neudělala vůbec nic, jen si vyslechla naše argumenty a pan ministr Stanjura řekl, že to je pro něj potvrzením, že jde správnou cestou. Vysmál se nám,“ říká Havlíček.
Ministerstvo životního prostředí předloží vládě národní klimaticko-energetický plán, podle nějž plánuje zvýšit současné užívání obnovitelných zdrojů až na 30 procent. Hlasovat by se mělo příští týden.
„Na státy v našem klimatickém pásmu, jsou dopady klimatických změn větší než na průměr celé zeměkoule. Opravdu to v našich životech pociťujeme a budou to pociťovat budoucí generace,“ říká Hladík.
Dosud největší větrníky by mohly stát u Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku. Společnost Meridian Nová Energie nabízí obci i obyvatelům kompenzaci přesahující 45 milionů korun po dobu dvaceti let.
„Od roku 1989 uplynulo 34 let, to už je jedna a půl generace. Problémem u nás je, že když se podíváme na emise skleníkových plynů, skutečně 40 procent z nich tvoří energetika,“ vysvětluje Bursík.
„Je to soukromoprávní spor a doporučujeme, aby se lidé obrátili na soudy, a to ideálně co nejdříve. Nebo věc řešili mimosoudní cestou,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Dlouhou platilo, že ze solárních panelů můžou těžit leda majitelé domů. V Mnichově to ale už neplatí – rozmáhají se tam zařízení, která si může každý sám namontovat na balkon a připojit do sítě.
„Investujeme ročně více než pět miliard jenom na úpravy distribuční soustavy, které směřují k vyšší připojitelnosti,“ říká místopředseda představenstva společnosti ČEZ Distribuce Radim Černý.
Podpora souvisí s unijním cílem v oblasti klimatické neutrality pro rok 2050. Bude mít podobu přímých dotací poskytovaných vlastníkům stávajících tepelných jednotek a soustav dálkového vytápění.
Česko se před třemi lety přihlásilo k programu Zelená energie. Ale při pohledu na české výsledky lze označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání dotací.
Návrhy jsou součástí sady norem, s níž loni přišla Evropská komise ve snaze docílit do konce desetiletí snížení emisí skleníkových plynů v zemích EU nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.
Nicolás Casares, který je členem výboru pro energetiku Evropského parlamentu, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz připustil, že nalézt shodu napříč Evropskou unií bude těžké. Státy ale rozumí nutnosti.
Zjednodušit by se mělo i sdílení energií ze střešní fotovoltaiky v bytových domech. Změny mají usnadnit rozvoj obnovitelných zdrojů energií a urychlit tak odklon od ruského plynu.
„Cena stoupá tak dlouho, dokud není pokryta nabídkou. Je to úplně stejný mechanismus, jako panuje v jiných komoditách,“ říká Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Státní rozpočet vyjde na 23 miliard korun, uvedl ve středu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po jednání vlády.
Podle odborníka na novou energetiku Václava Skoblíka je Evropská unie kvůli rychlému odstavování uhelných a jaderných elektráren ve složité situaci, a využití zemního plynu je tak zatím nezbytné.
Americký stát Kalifornie se v sobotu poprvé mohl spolehnout výhradně na obnovitelné zdroje energie. Na twitteru to oznámil poradce organizace Environment California, den označil za historický milník.
Přerušení dodávek ruského plynu kvůli válce na Ukrajině zamíchalo s hlavními parametry Green Dealu. Experti se přou, jestli se zaměřit na obnovitelné zdroje nebo ne.
Evropská unie je podle šéfky Evropské komise připravená účinně a rychle reagovat na případnou agresi Ruska vůči Ukrajině. Kromě zmrazení majetků oligarchů by přestala Rusku dodávat hi-tech komponenty.
Mezi „nejvyspělejší země světa“ chce Českou republiku posunout nová vládní koalice. Tak to alespoň formuloval její šéf Petr Fiala (ODS), když představoval v Parlamentu programové prohlášení.