Podmořské louky plné chaluh nebo skaliska pokrytá korály - neobvyklé záběry z oceánského dna, které běžně sbírají roboti, tentokrát vědcům pomohla získat skupina lachtanů.
Vědci se domnívají, že se tyto změny týkají více než 56 procent celkové plochy světového oceánu. Zároveň proměny barvy přesahují přirozené meziroční výkyvy a jsou známkou zvyšování teploty oceánů.
„Opakované nedostatky vody, když bude stav El Niňo – a tohle nebylo zvlášť veliké – budou nastávat vždy. Lidem se voda sebrat nedá, takže bude potřeba omezit lodní dopravu,“ odhaduje Jan Hollan.
Letošní 6. červenec byl vůbec nejteplejším dnem na světě s průměrnou globální teplotou 17,08 stupně. Také průměrné denní teploty na hladině světových oceánů v červenci pokořily rekordy.
Miami se může stát dalším centrem světového fotbalu. Inter Miami staví nový stadion a vše se tam zdá mít růžovou budoucnost, ani fotbal ale není imunní vůči stoupání hladin oceánů.
Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru těžaři v lednu a únoru vykáceli více než 600 kilometrů amazonského deštného pralesa, což je asi třikrát více než za stejné období loni.
V roce 2020 lidská činnost vypustila více než 34 miliard tun oxidu uhličitého - pokud jsou tedy prognózy správné, oceány by mohly zachytit víc než polovinu ročních globálních emisí skleníkových plynů.
„Příroda selhává. Důkazy jsou všude kolem. Dělo se to za mého života. Viděl jsem to na vlastní oči,“ klopí hlavu 94letý uznávaný moderátor a přírodovědec.
„Začal jsem pochybovat o tom, jestli ještě nějaké vědecké informace o změně klimatu můžou pomoct. Víme toho už dost a víme to dlouho. Lidstvo ale nedokáže jednat a nebere ty informace dost vážně.“
Hráz má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje 1,1 bilionu až 3,6 bilionu kusů plastu.
Sir David Attenborough se proslavil svými jedinečnými dokumenty o přírodě. Jeho dosud poslední počin Modrá planeta II a debata s královnou Alžbětou II. zřejmě ovlivnily i chod dvora.
V posledních 65 letech se vyrobilo přes osm miliard tun plastu. To odpovídá váze zhruba miliardy dospělých slonů. K tomuto číslu dospěli v nové studii američtí vědci.