Na ochranu řeky Odry upozorňují ochránci přírody, ekologové i kajakáři. Dobrovolně měří salinitu vody při sjíždění řeky. Podle nich kvůli znečištění hynou v Odře ryby i mlži.
Obojživelníci, kteří při svém putování na zábrany narazí, pak pokračují podél plachty, dokud nespadnou do připraveného kyblíku. Odtud je dobrovolníci odnesou k nejbližší vodní ploše.
.V Evropské unii je držení karbofuranu zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Několik kapek jedu dokáže usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.
„Máme povinnost je uchovat pro celý svět. Byla by to věčná australská ostuda, pokud bychom dopustili, že vymřou,“ říká pracovník neziskové organizace WIRES.
Zvlášť chráněný druh je v České republice kriticky ohrožený. Ochránci přírody výskyt raka říčního potvrdili letos při pravidelné kontrole obojživelníků.
„Počítám, že by to mohly být dva nebo tři výsadky po nějakých 25 až 30 jedincích. Potřebujeme, aby nám ukázali, jakým způsobem se tam budou orientovat, kde se budou zdržovat, kde budou poletovat."
Užovky stromové se na našem území vyskytují pouze na třech původních lokalitách. Jednou z nich jsou Bílé Karpaty, kde pro ně ochránci přírody budují líhniště.
Chráněné mlže dosahující hmotnosti kolem jednoho kilogramu teď ohrožují nejenom divoká prasata a lišky, ale také přicházející mráz. Díky úsilí několika dobrovolníků se je ale daří zachránit.
Nadměrný odlov způsobil, že bobři na dvě stě let z české krajiny prakticky vymizeli. Dnes se ale houfně vracejí a kolem českých řek, říček a potoků se jim evidentně zalíbilo.
Pokud to půjde, nejezděte na běžky pozdě večer a v noci. K tomu vyzývají lyžaře správci stop na Jizerské magistrále společně s Lesy České republiky. Sportovci s čelovkami totiž v noci ruší zvěř.
Divoká zvířata se objevují na turistických trasách i v obcích. Smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první událost tohoto druhu.
Vědci našli oblíbené místo ohrožených velryb černých – Záliv svatého Vavřince v Kanadě. Velryby se tam každý rok vracejí, zdrží se třeba i pět měsíců. Článek o tom vyšel v časopise Inter Research.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že ochránci přírody požadují zpřísnění pravidel pro létaní dronů v Česku. Chtějí zakázat jejich létaní v chráněných krajinných oblastech, píše Mf Dnes.
Lesníci v tom mají jasno – medvědi jsou na Slovensku přemnožení a měli by se odstřelovat. Podle šéfa zásahového týmu proti medvědům se ale odstřel na počtu střetů se zvířetem nijak neprojeví.
„Rys se pohybuje venku přes rok a spíš je to tak, že člověka zkrátka úplně ignoruje,“ vysvětlil Radiožurnálu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity, proč není rys ze Šumperska nebezpečný pro člověka.
Vodní tok v úseku mezi obcemi Prosenice a Osek nad Bečvou na Přerovsku meandruje a každý rok se jeho koryto posouvá až o 30 metrů. Řeší se tedy, jak sloupy zabezpečit, aby se nezřítily.
Nejčastějším přestupkem, který museli loni ochránci přírody v Českém ráji řešit, bylo podle Jiřího Klápště nelegální parkování v přírodní rezervaci nebo v první zóně chráněné krajinné oblasti.
O mimořádný odstřel žádají obce Šonov, Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Vlků podle starostů přibývá a útoky ohrožují život tamním chovatelům, již v minulých letech jim způsobili milionové škody.
Školáci by se měli učit jen v oddělených skupinách, problémem jsou ale družiny a zájmové kroužky, kde se nakonec děti mísí, píší Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Vlci se po dvou set padesáti letech vrací opět do Česka. Jedni jejich návrat do volné přírody vítají, druzí z nich mají strach a bojí se o svá ovčí stáda.
Německo chce v dohledné době upustit od jaderné a uhelné energie. Hodlá se soustředit na obnovitelné zdroje. Výstavba nových větrných elektráren ale vázne. A často za to můžou ochránci přírody.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Kamera umístěná v terénu tibetské náhorní plošiny poprvé zachytila dva tvory, kteří by neměli žít ve stejné oblasti. V místech, kde se běžně vyskytuje levhart sněžný, se objevil i jeho příbuzný levhart skvrnitý. Mezi ochránci přírody to vyvolalo obavy.
Americké námořnictvo podepsalo dohodu s ochránci přírody. Omezí používání vybavení, které má negativní vliv na mořské savce. Jedním z přístrojů, který velrybám nebo delfínům škodí, je sonar.