Ruská vojska tento týden v Kurské oblasti na západě země obsadila dvě obce dříve držené ukrajinskými silami, oznámilo v pátek ruské ministerstvo obrany.
„Ukrajinská ofenzíva může vést k nárůstu patriotických nálad mezi částí ruského obyvatelstva,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Lukáš Dyčka.
„Trhy takto fungují – něco se stane a obchodníci to nějak interpretují. Pak jsou fundamentální faktory, které se naštěstí nezměnily,“ říká na Plusu odborník na energetiku Sinlei Martin Záklasník.
Do hloubi nepřátelského území vydaly se vojenské jednotky ukrajinských sil. Co dělají v Rusku? Kam až chtějí dojít? A co na to říkají stratégové v Kremlu?
Řekl také, že Ukrajina při svém vpádu do Ruska dodržuje mezinárodní humanitární právo. „Je velmi důležité, že Ukrajina neporušuje žádnou konvenci, přísně dodržujeme humanitární právo, řekl činitel.
Po květnové ruské ofenzivě v Charkovské oblasti zmírnily Spojené státy a Německo svůj požadavek, aby Ukrajinci nepoužívali jimi dodávané zbraně k útokům uvnitř ruského území.
Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích.
Všechny příjezdové cesty do Vovčansku jsou pod palbou ruské armády. Záchranáři a dobrovolníci odtud evakuovali například paní Iru a jejího manžela Sergeje.
„Pro Rusko by dobytí Charkova znamenalo možnost vykreslit válku jako úspěch,“ říká pro Radiožurnál Lukáš Dyčka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií na brněnské Univerzitě obrany.
„Je dost pravděpodobné, že začíná ofenziva v Rafáhu. Tam ale teď bylo těžiště palestinské populace. Lidé se teď mají přesunout koridorem do Chán Júnisu,“ přibližuje Břetislav Tureček.
Obranné konstrukce často budují samotní vojáci, a to i pod palbou, sdělil listu The Wall Street Journal zástupce velitele 3. útočné brigády Maksym Žorin.
Izrael zahájí ofenzivu v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, pokud hnutí Hamás nepropustí rukojmí do začátku ramadánu. Uvedl to člen izraelského válečného kabinetu a opoziční lídr Benny Ganc.
Moskva/kyjev||afo, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Zatímco Ukrajina má necelých 700 tisíc aktivních vojáků, Rusko jich má k dispozici bezmála 1,2 milionu a Moskva má také značnou převahu co do počtu stíhaček, vrtulníků, tanků a dalších obrněnců.
Předmostí na levém břehu Dněpru Ukrajinci vytvořili v rámci jinak nepříliš zdařilé protiofenzívy, konkrétně v okolí vesnice Krynki v Chersonské oblasti.
„Nevěřím, že se válka rozhodne na poli technologií. V žádném konfliktu neexistovala zázračná zbraň, pokud nebudu zmiňovat jaderné zbraně,“ vysvětluje brigádní generál v záloze František Mičánek.
„O město se vedou intenzivní boje od roku 2014. Za tu dobu se tam Ukrajině podařilo vytvořit velmi dobré obranné pozice, proto tam ruská armáda v posledních týdnech utrpěla obrovské ztráty,“ doplňuje.
„Izraelská armáda se potřebuje do určité míry se na tu ofenzivu lépe připravit, protože ty podmínky v Gaze budou jiné, než na co se izraelští vojáci chystali,“ vysvětluje analytička Kalhousová.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybízí Západ k rychlejším dodávkám zbraní a sankcím proti Rusku. Podle něj to výrazně pomůže ukrajinské protiofenzivě.
Kyjev/Moskva ||lpr, ČTK |Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Ukrajinské síly hlásí další postup v Záporožské oblasti na jihu země. Podle amerického Institutu pro studium války postoupili blíže k druhé ruské obranné linii u vesnice Robotyne.
„Na severním křídle u Bachmutu se nepřítel snaží vytlačit naše jednotky, jelikož tam naše vojsko obsadilo klíčové dominantní výšiny a je tam v pasti,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.
Zdroje ukrajinské armády, které cituje zpravodajský server CNN, uvedly, že frontové linie na Ukrajině za poslední dva dny zažily těžké boje s více než 20 střety v Doněcké oblasti.
Rusko v noci na pondělí zaútočilo na Oděskou oblast, kam vyslalo čtyři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila.
Britská vojenská rozvědka uvádí, že „je vysoce pravděpodobné“, že při útoku na velitelský post na jižní Ukrajině přišel o život ruský generálmajor Gorjačev, náčelník štábu 35. kombinované armády.