Jeden z nejznámějších vězňů Ruska, režisér a dnes poručík ukrajinské armády Oleh Sencov v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál říká, že proti ruskému režimu bude bojovat, dokud mu to zdraví dovolí.
Nový film zachycuje nebezpečí v ukrajinských zákopech a realistickým způsobem ukazuje, co cítí voják, který je v první linii. Režisér Sencov se svým filmem navštívil festival v Karlových Varech.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov na festivalu v Karlových Varech osobně uvedl svůj snímek Real. Sám ho ale spíše označuje jako rozhlasovou hru. Veškerá akce probíhá ve vyjednávání přes vysílačku.
Sencova Rusové zatkli v roce 2014 na anektovaném poloostrově Krym a následně jej odsoudili k dvaceti rokům vězení za údajné plánování teroristických útoků na Krymu.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov má za sebou několik filmů, pět let pobytu ve vězení v Rusku a aktuální zkušenost z bojů na Ukrajině. Právě teď brání svou zemi jižně od Donbasu.
Moskva / Kyjev||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Problémem je i to, že někteří z lidí navržených na výměnu to údajně odmítli. A to prý proto, že by tím prakticky přiznali svoji vinu za obvinění, která vůči nim padla.
„V budoucnu musíme být jako akademie schopni reagovat na podobné útoky rychle, precizně a se soucitem. A tím prokázat, že se omezení filmařské svobody neobejdou bez naší důrazné reakce,“ dodal Downey.
„Podmínky v ruských věznicích jsou hrozné a my je považujeme za určitou formu mučení,“ říká v rozhovoru ukrajinská ombudsmanka, která usiluje o návrat politických vězňů z Ruska zpět na Ukrajinu.
Podle ukrajinských médií Putin na poslední chvíli zařadil Cemacha coby klíčového svědka sestřelení letadla nad Donbasem na seznam ruských zajatců, které má Ukrajina v rámci výměny vězňů propustit.
Dvaačtyřicetiletý filmový režisér a odpůrce ruské anexe Krymu byl v roce 2015 odsouzen na 20 let za údajný terorismus a obchodování se zbraněmi. Od letošního 14. května. drží hladovku.
Demonstrace měla formu pomalého, pokojného pochodu lidí mezi dvěma vchody ruské ambasády - jeden je v Korunovační ulici, druhý na náměstí Pod kaštany. Protestující ji šli skoro dvě hodiny.
V ruské informaci o rozhovoru Pompea s Lavrovem se praví, že ruská strana vysvětlila americkému ministrovi „situaci kolem ukrajinského občana Olega Sencova“.
Humanitární organizace Člověk v tísni v pondělí vyhlásila kampaň na sociální síti Instagram. Vyzývá, aby její uživatelé pořídili a sdíleli fotografie s hashtagem #olegvtisni nebo #oleginneed.
„Nebudu vás přesvědčovat o Olegově nevině, ačkoli já sama v ni věřím. Odseděl si už čtyři roky, čekají na něj děti. Omilostněte ho, neničte mu život,“ napsala Ljudmila Sencovová ruskému prezidentovi.
Místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN) se společně s trojicí předsedů senátních výborů obrátil na ruského prezidenta Vladimíra Putina. V dopise žádá o propuštění politického vězně Olega Sencova.