Země má podle Lomové vnitrostátní problémy pramenící jak z poklesu výkonu ekonomiky, tak z pnutí ve společnosti, krize bydlení či nerovného postavení venkova a měst, případně ze sociálních problémů.
Poprvé po pěti letech přijel do Číny šéf americké diplomacie Anthony Blinken. Význam jeho návštěvy se potvrdil v pondělí dopoledne, kdy ho přijal čínský prezident Si Ťin-pching.
Tento týden začínají zimní olympijské hry v Pekingu. Některé západní země se ale zejména kvůli porušování lidských práv v Číně rozhodly bojkotovat. Do Pekingu tak jedou sportovci bez politiků.
Praha||Ondřej Skácel|Zprávy ze světa|Debata Českého rozhlasu Plus
V souvislosti se zprávami o tom, jak efektivně si v boji proti viru počíná čínská vláda, se i v demokratických zemích začaly objevovat pochybnosti o tom, zda si dokážou s epidemií poradit. Proč?
„Nejde o to, jestli je zatčeno deset nebo padesát lidí, ale o to, že se to stupňuje a dochází k zastrašování obyvatel Hongkongu,“ říká sinoložka Olga Lomová.
Etická komise Národněhospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, kde Kovář stále učí, v usnesení uvedla, že stanoviska komisí nejstarší české univerzity „jsou nicotná”.
„Není to jen selhání jednotlivce, ale celého systému. Epidemie koronaviru proto může být pro režim určitou hrozbou,“ říká v rozhovoru Lomová. Krize podle ní ukázala, že režim nevěří vlastním lidem.