Čína se střelila do nohy, zoufale potřebuje západní trhy, říká sinoložka po návštěvě Blinkena v Pekingu

Poprvé po pěti letech přijel do Číny šéf americké diplomacie Anthony Blinken. V pondělí dopoledne ho přijal čínský prezident Si Ťin-pching. Ten se běžně s ministry nesetkává, ale letos v dubnu přijal i Blinkenova ruského protějška Sergeje Lavrova. Sinoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová Radiožurnálu řekla, že návštěva možná signalizuje určitý posun ve vztazích USA a Číny, ale nic zásadního zřejmě neznamená.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken a čínský prezident Si Ťin-pching

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken a čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Označila byste Blinkenovu návštěvu v Pekingu za nějaký průlom v americko-čínských vztazích?
Asi ani ne. Je to spíš takové oťukávání a možná signalizuje určitý posun k větší vstřícnosti vůči Číně, ale nic zásadního v tom zatím nevidím. Ovšem samozřejmě budeme sledovat, jak se bude situace vyvíjet v nejbližší budoucnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Věry Štechrové se sinoložkou Olgou Lomovou o návštěvě amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena v Číně

Si Ťin-pching označil jednání s americkou stranou za dobré. Odvolával se na své setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem loni v prosinci na summitu G20 a řekl, že obě země dosáhly dohody o určitých specifických problémech. O co by se mohlo jednat?
Tam je celá řada problémů, kde pravděpodobně úplně dohody nedosáhly. Jedním z klíčových problémů je Tchaj-wan jako de facto nezávislý stát, o němž ale Čína tvrdí, že je součástí Číny, že na něj má právo, a dává najevo, že je připravená použít v případě potřeby i sílu, aby Tchaj-wan připojila k sobě.

A zároveň Spojené státy jsou s Tchaj-wanem svázané zvláštní smlouvou, zvláštním zákonem, který jim určuje, že mají Tchaj-wan podporovat v případě, že by byl napaden, a pomáhají Tchaj-wanu ve vyzbrojování a posilování tchajwanské armády. A tohle je možná z hlediska Číny úplně nejzásadnější věc, ve které předpokládám, že Spojené státy neudělaly žádný ústupek.

Blinkenova cesta do Pekingu: jednal s čínským diplomatem mocnějším než ministr zahraničí

Číst článek

Nicméně Čínská lidová republika opakovaně v dezinformačních kampaních, které cílí na Tchaj-wan, tvrdí, že Spojené státy v případě zájmu Čínské lidové republiky Tchaj-wan nakonec opustí. A to bych si uměla představit, že tohle je jedna z věcí – neurčité vyjádření ze strany Čínské lidové republiky, které může být použito v jejich propagačním vystoupení ve snaze přesvědčit Tchaj-wan, aby se k Číně připojil.

Anthony Blinken se také v pondělí setkal s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I, který za příčinu současné nízké úrovně americko-čínských vztahů označil špatné vnímání Číny ze strany USA. Která z těch dvou stran je víc zainteresovaná na tom, aby se vzájemné vztahy zlepšily?
Myslím si, že hlavně podceňujeme to, jak zoufale Čína potřebuje západní trhy, západní technologie a západní investice, a pořád se na ten problém díváme z perspektivy našich ekonomických zájmů nebo v případě, když mluvíme o Spojených státech, ekonomických zájmů amerických firem.

A tady se Čínská lidová republika svými nejrůznějšími ať už interními opatřeními omezujícími podnikání v Číně anebo propagandou, velmi silným antiamerickým tažením dostala trochu do slepé uličky, protože tím omezuje vlastní rozvoj do budoucna.

Americký ministr zahraničí Blinken přiletěl do Pekingu, čeká ho jednání s čínským protějškem

Číst článek

A tady si myslím, že Spojené státy možná mají celou řadu problémů ekonomických, které by rády řešily i za pomoci ekonomického rozvoje vzhledem k Číně, ale v tuto chvíli hlavní problém má Čína. Sama sebe takříkajíc střelila do nohy těmi nejrůznějšími omezujícími opatřeními, které odrazují americké firmy od investování v Číně a od ekonomického rozvoje namířeného na Čínu.

Mluvila jste o tom, že Čína potřebuje západní trhy. Rusko tyhle trhy nedokázalo nahradit?
Zatím vůbec ne. Částečně samozřejmě se tady zvyšuje obchod s Ruskem, ale Rusko nedokáže nahradit ani ty moderní technologie, které v obchodu Čína získává, a nedokáže ani nahradit obrovské investice, které financovaly a dodnes financují ekonomický rozvoj Číny.

Mohla by tahle návštěva a jednání kolem přinést nějakou třeba i drobnou změnu postoje Pekingu k ruské agresi na Ukrajině?
Předpokládám, že se o tom hodně mluvilo, ale zatím se navenek nic nedostalo, ale nemáme ani žádné signály, že by Čína byla připravená měnit svůj postoj vzhledem k Rusku. A to propagované přátelství mezi Putinem a Si Ťin-pchingem je tedy nejenom nějakou osobní historicky vytvořenou vazbou, ale je i deklarativním postojem Čínské lidové republiky, která dodnes nehovoří o ruské agresi na Ukrajině a obviňuje Západ z toho, že je příčinou války na Ukrajině.

Věra Štechrová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme