Řecká společnost Empire Navigation, která plavidlo provozuje, v prohlášení uvedla, že ztratila kontakt s lodí a 19 členy posádky, kterou tvořilo 18 Filipínců a jeden Řek.
Dvě stě metrů dlouhá loď začala hořet po půlnoci, když se nacházela poblíž přístavního města Džásk v Ománském zálivu. Podle agentur Fars a Tasmín se plavidlo nepodařilo zachránit.
Podle sobotních informací izraelské televize se představitelé ministerstva obrany kloní k tomu, že loď byla zasažena raketou. Írán Netanjahua obvinil, že „trpí posedlostí Íránem“.
Incident se stal v ochranném pásu jihoíránského přístavního města Džásk v Ománském zálivu v neděli při cvičení íránského námořnictva. To původně informovalo o nejméně jednom mrtvém námořníkovi.
V reakci na situaci v regionu požádal Washington o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, která v pondělí vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a ke snaze uvolnit napětí.
Trump se domnívá, že Spojené státy by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez kompenzace od států, které tuto námořní cestu pro transport ropy využívají. Pomoci má ochranná koalice.
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z íránské vlády uvedla, že Írán dostal varování před útokem od Trumpa skrze Omán. „Nechceme válku ale rozhovor,“ měla znít.
Sestřelení dronu RQ-4 Global Hawk přichází poté, co Spojené státy obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich dron, který v oblasti hlídkoval po útoku na dva tankery v Ománském zálivu.
„Lze rozeznat přísavnou minu, která byla použita a která se nápadně podobá minám, které Írán veřejně ukázal při svých vojenských přehlídkách,“ sdělil odborník na výbušniny Sean Kido.
„Íránský režim nerespektoval to, že je japonský premiér v Teheránu, a na jeho snahu odpověděl útokem na dva tankery, z nichž jeden byl japonský,“ řekl korunní princ.