Cesta diplomacie se navždy uzavřela, reagoval Írán na americké sankce. OSN odsoudila útoky na tankery
Rada bezpečnosti OSN na pondělním mimořádném zasedání odsoudila útoky z tohoto měsíce na tankery v Ománském zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy z útoků obvinily Írán, který to popřel. Incident v oblasti vyhrotil napětí, který před týdnem vyvrcholil tím, že Írán sestřelil americký bezpilotní letoun.
V reakci na situaci v regionu požádal Washington o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, která v pondělí vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a ke snaze uvolnit napětí.
Bezpečnostní analytik: Američanům se do otevřeného konfliktu s Íránem nechce
Číst článek
Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí na pondělním jednání prohlásil, že Spojené státy vedou proti Íránu hospodářskou válku a dopouštějí se hospodářského terorismu. Řekl to v reakci na nové americké sankce.
Flotila v oblasti
Ravančí rovněž řekl, že USA musí vyhrocenou a nebezpečnou situaci uklidnit a stáhnout svou flotilu z oblasti. Znovu zopakoval postoj Teheránu, že americký bezpilotní letoun, který Írán před týdnem sestřelil, vstoupil do íránského vzdušného prostoru, což ale USA popírají. Jako důkaz Ravančí předložil radarové snímky.
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení nových sankcí proti Íránu v reakci na sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters by měl být jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
Úřadující americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen v pondělí prohlásil, že Washington pokračuje ve snaze pomocí hospodářských a diplomatických opatření přimět Írán k návratu k jednacímu stolu.
Ostré prohlášení
To ovšem Írán odmítá. V úterý mluvčí íránského ministra zahraničí na twitteru uvedl, že nové sankce uzavřely cestu diplomacie.
Trump se pasuje do pozice silného vyjednavače, Írán ale k jednacímu stolu nedostane, míní politolog
Číst článek
„Uvalení zbytečných sankcí na íránského vůdce Alí Chameneího a ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa znamená zavření možnosti diplomacie, navždy. Zoufalá Trumpova administrativa ničí zavedený mezinárodní mechanismus sloužící k udržení stability a míru,“ stojí ve velmi ostrém prohlášení.
Podle brněnského politologa Vladimíra Bízika je nepravděpodobné, že by se Trumpovi podařilo dostat Írán k jednacímu stolu.
„Očekávat, že si Írán za jednací stůl sedne, je do značné míry naivní nebo troufalé, protože kultura Peršanů je velmi silně založena na hrdosti a neústupnosti. Američtí představitelé si často neuvědomují, že se baví s kulturou odlišnou, než je jejich. Takže nepovažuji za jisté, že by ani pod velkým tlakem a vyhrožováním ozbrojeným útokem Írán na rozhovory přistoupil,“ řekl v dřívějším rozhovoru pro iROZHLAS.