Sklizeň jablek v České republice letos kvůli silným jarním mrazům meziročně klesne o 76 procent na pouhých 23.886 tun. Vyplývá to z odhadu sklizně k 1. září.
Většina financí, zhruba 378 milionů korun, půjde z rozpočtu Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu a zdrojů ministerstva zemědělství. Zvýhodněni budou pojištění sadaři.
„Není tady prakticky nic. Někde mluvíme o pěti procentech úrody, když je to deset, je to úspěch. Z těch deseti je ještě polovina plodů poškozených,“ ukazuje ve svém sadu na Prachaticku Pavel Holub.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v květnu řekl, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur ze zemědělské krizové rezervy. V úterý se o výši kompenzace rozhodne.
„Zasáhly nás velmi silné extrémní mrazy, takže ovoce je v Česku ve značné míře hodně zničené. Samozřejmě se to týká i jahod. U nás je škoda přibližně 50 až 70 procent,“ říká farmář Milan Hanč.
Mrazy zasáhly hlavně sady v Čechách. Ovocnáři odhadují, že škody přesáhnou miliardu korun. O výkyvech teplot řekl radiožurnálu více Jakub Hruška z ústavu globální změny Akademie věd.
Protože je letošní vegetace ovocných stromů až o měsíc urychlená, mrazy mohou ohrozit všechny ovocné druhy včetně hlavního druhu jabloní, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Menší úroda jablek u českých sadařů, podobně jako nadúroda, nemá na ceny v českých obchodech zásadní vliv. Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent.
Projevit by se podle Výborného mělo i navrhované snížení DPH u potravin z 15 na 12 procent, pokud bude schválený vládní balíček opatření. Dále chce Výborný využít tlaku na výrobce.
„Ceny za energie jsou v Česku ze zemí EU nejvyšší. Nebudeme na společném trhu konkurenceschopní. Budou se k nám dovážet jablka ze zemí, kde je energie levnější," míní šéf ovocnářů Martin Ludvík.
Do českého realitního byznysu míří podle Mf Dnes rekordní počet nováčků. A českého ovoce se letos urodilo oproti loňsku výrazně méně, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Úroda loni vzrostla u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U švestek, meruněk či malin se sklizně víc než zdvojnásobily. Na kvalitě se ovoce se však negativně podepsalo loňské mimořádné sucho.
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Andera. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.
Letošní teplé počasí bez srážek se ale naopak negativně projeví na úrodě obilí. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 561 tisíc tun nižší.
Vysoké teploty nad 35 °C i přes velkou sklizeň ovocným stromům škodí, říká docent Josef Sus z České zemědělské univerzity v Praze. Nahrávají také novým škůdcům, kteří se dříve v Česku nevyskytovali.
Jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce na ně doplatily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví.
Ačkoliv je Vysočina kraj bramborářů, stále častěji zde firmy skupují od lidí půdu na výsadbu ovocných sadů. A to i přesto, že kraj vůbec nepatří mezi ovocnářské. Rozhodujícím faktorem jsou dotace.
Farmáři pěstují v jižních Čechách ovoce na více než 1500 hektarech půdy. Nejvíc je jabloní, slivoní, višní a třešní. Podle statistik se na jihu vypěstuje nejvíce rybízu z celé republiky. V příštím týdnu začne sklizeň jablek a potrvá až do začátku listopadu. Podle pěstitelů bude podprůměrná.
Slušná úroda po třech hubených letech, tak mluví o letošní sklizni čeští ovocnáři. Také na východě Čech se urodilo slušné množství ovoce, ale horší to bude zřejmě s kvalitou. Pěstitelům totiž práci komplikovala dlouhá zima a deštivé počasí na začátku léta.
Českých jablek bude letos na pultech obchodů málo. Jejich úroda oproti průměru za posledních pět let nejspíš klesne o 16 procent. Informovala o tom Ovocnářská unie České republiky. Za menší úrodu můžou hlavně mrazy, které jabloně postihly už na jaře. Lépe na tom bude úroda hrušek, jejich letošní sklizeň bude zřejmě nadprůměrná.
Českou republiku, ale i celou střední Evropu čeká výrazně menší úroda ovoce a s tím související pravděpodobné zdražování. Může za to hlavně deštivé jaro, povodně a rozvoj nemocí ovocných stromů, které sadaři nemohli pro povodně řádně ošetřit. Na řadě míst napršelo i několikanásobně víc srážek než v jiných letech. Situace je navíc podobná po celé republice.
Světová hospodářská krize loni výrazně srazila poptávku po ovoci. Čeští ovocnáři spočítali, že loni tak přišli na tržbách o zhruba 380 milionů korun, tedy o téměř třetinu příjmů. Projevilo se to v nejnižších investicích do obnovy sadů za posledních 15 let.