„Nikdo nechce být tím, kdo povolá lidi do zbraně a zase zadá pokyn odchytávat lidi na ulicích, což by mohlo dát průchod společenskému vzedmutí nálad a velkých emocí,“ říká analytik Pavel Havlíček.
Prezident Vladimir Putin znovu tabulkově navýší počet ruských vojáků, bude jich oficiálně 1,5 milionu. Dekret, který to zavádí, vstoupí v platnost 1. prosince.
Ruská tajná služba FSB vyšetřuje prodavače z prodejny na Kamačatce, který do vzoru formuláře pro zákazníky vepsal jméno Zamir Zakijev. Smyšlené jméno lze totiž číst jako Za mír, za Kyjev.
„Myslím si, že jedním z krátkodobých záměrů Ukrajiny bylo odlákat ruské jednotky ze směru na Pokrovsk. Rusové ale dobré jednotky nestáhli a v Kurské oblasti nasazují všechno, co najdou,“ říká Dyčka.
Nenadálý ukrajinský postup Kurskou oblastí se stal nečekaným oříškem i pro ruskou mediální scénu. O bojích referovat musí, ale zároveň to činit tak, aby nepohněvala někoho z mocných.
Víc než týden pokračuje ukrajinská ofenziva na ruském území. A nezdá se, že by měla brzy skončit. „Vidíme, jak v Rusku probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí.
Celkem 788 ukrajinských vojáků, kteří bránili Krynky, vede policie jako pohřešované, zatímco se z této vsi na druhém břehu Dněpru podařilo odvézt a pochovat mnohem menší počet těl zabitých vojáků.
Podle Ljaška je v současnosti největší hrozbou šíření infekčních nemocí, které se přenášejí v důsledku špatné hygieny. Vyzval lidi, aby nezapomínali na očkování.
Prigožinovi verbovat ve vězeních zakázali a začala se tím zabývat sama ruská armáda. V současnosti se dokonce uzavírají některé kolonie, protože nemají dost vězňů.
Pět Čechů dostalo letos od prezidenta povolení bojovat na Ukrajině se zbraní v ruce. Celkem Petr Pavel v roce 2024 posuzoval 19 žádostí. Důvodem pro zamítnutí může být třeba záznam v rejstříku trestů.
O vojenské technice, která byla k vidění na přehlídce na Rudém náměstí, ale i o možnostech ruského vojenského průmyslu mluvil s Radiožurnálem plukovník Zdeněk Petráš.
Politik Alexej Gorinov byl v Rusku prvním člověkem, kterého soud poslal do vězení za „šíření falešných informací o ruské armádě“. Dostal sedm let za mřížemi v jednom z nejtvrdších vězení v Rusku.
Úřady Koroljova zadržely a následně uvěznily poté, co se na sociálních sítích zmínil o vraždění civilistů v Buče. Terčem obviňování z extremismu se ale stává čím dál častěji i LGBT komunita.
„Využili místní obyvatele ke krytí velitelského stanoviště před případnými útoky ukrajinských ozbrojených sil. Ve ‚sklepě smrti‘ zemřelo deset civilistů,“ uvedla prokuratura.
Rusko má nový nástroj k manipulaci ukrajinských dětí, které žijí v okupovaných oblastech. Děti (12-17 let) podstupují desetidenní pobyty zprostředkované ruskými univerzitami.
Strategický bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí letounu Tu-160 z dob studené války. Ten měl původně sloužit v případě jaderné války k přepravě zbraní na dlouhou vzdálenost.
Životy pěti civilistů si vyžádal úterní ranní ruský vzdušný útok, při kterém dron zasáhl soukromý dům v Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Sumská oblast se nachází u hranic s Ruskem.
Ruské síly se podle ISW v současnosti pokoušejí provádět ofenzivní operace na většině fronty na Ukrajině, zejména podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí, u Bachmutu a v okolí Avdijivky.
I když se Rusko momentálně ocitá v jisté výhodě, nové vojáky bude potřebovat za každou cenu – a nakonec bude jedno, kde si je opatří. Třeba i mezi těmi násilně odvedenými.
Ruská informační agentura Novorossija tvrdí, že zemřel v Charkovské oblasti, jiné zdroje uvádí, že byl zabit v Chersonském regionu. BBC psala u smrti dříve, až v pondělí ji potvrdily ruské úřady.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videoposelství uvedl, že Rusko v neděli více než dvacetkrát zaútočilo na Cherson a města nebo vesnice v Chersonské oblasti.