Udrží Ukrajina Pokrovsk? Rusové chtějí klíčové město obklíčit a vyhnout se krvavým bojům v ulicích
Síly ruského agresora postupují na východě Ukrajiny rychlým tempem a od strategického města Pokrovsk je dělí už jen pouhé jednotky kilometrů. Pro ukrajinskou armádu jsou zuřící boje o důležitý logistický uzel jednou z nejtěžších bitev probíhající rusko-ukrajinské války, podle odborníků by ale boje v ulicích Pokrovsku byly ještě krvavější. Rusové se jim proto chtějí vyhnout a plánují město obklíčit. Šance na jeho udržení jsou mizivé, míní experti.
Ještě před pár týdny tam byly rány probíhajících bojů slyšet jen vzdáleně, jak ale ruský agresor postupuje k Pokrovsku stále blíž, zvuky nelítostné bitvy jsou pro obyvatele strategického města ohlušující.
V Pokrovsku, který pro ukrajinskou armádu představuje klíčový logistický uzel, žilo před plnohodnotnou ruskou invazí více než 60 000 obyvatel. Dnes ve městě zůstává kolem 11 000 lidí. Většina energetických společností i místních podniků přestala kvůli probíhajícím bojům fungovat, obyvatelé Pokrovsku se tak musí obejít bez dodávek plynu či tepla. A kvůli neustálému ruskému ostřelování dochází i k častým výpadkům proudu.
Zuřivá bitva o Pokrovsk. Co by znamenal pád strategického města, kterému jsou Rusové stále blíž?
Číst článek
Když se ozve další palba, s jednapadesátiletou majitelkou obchodu to ani nepohne. „Tohle není nic zvláštního,“ říká pro agenturu AFP, která v reportáži popisuje Pokrovsk jako „město duchů s Ruskem na dosah“.
Co obyvatelku města, o které se dnes svádí jedny z nejtěžších bojů rusko-ukrajinské války, šokuje mnohem víc, je rychlost ruského postupu a zvyšující se pravděpodobnost, že ruské síly budou brzy brázdit její rodné město, kde vychovala i své děti.
„Mysleli jsme si, že budeme chráněni. Myslela jsem si, že dojde ke skutečné bitvě na obranu Pokrovska. Nečekala jsem to,“ říká rozhořčeně majitelka obchodu.
Ofenziva ruské armády na východě Ukrajiny nabrala během podzimu na síle. Jednou z nejvýznamnějších trofejí se stalo město Selydove, které se ukrajinským silám dařilo bránit poměrně dlouhou dobu, ve druhé polovině října ale Rusové dokázali obranu obejít a odříznout ji od zásobování. Když ruská armáda zahájila přímý útok na město, ukrajinské síly raději ustoupily, aby neskončily v obklíčení.
Pád Selydove pak Moskvě otevřel cestu směrem ke klíčovým městům Pokrovsk a Kurachove, kde ukrajinská obrana čelí enormnímu tlaku. Minulý týden pak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko dobylo obec Puškine u Pokrovska a vesnici Ševčenko, které leží na jih od města. Podle ukrajinského serveru Kyiv Independent se tak ruské síly dostaly do oblasti, která je od Pokrovska vzdálená ani ne čtyři kilometry.
Zprávy proruských válečných blogerů jsou ale pro Ukrajince ještě pochmurnější. Už v pátek agentura Reuters informovala, že podle prominentního proruského blogera Jurije Podoljaky jsou ruské síly jen 1,5 kilometru od Pokrovsku a že průzkumné a sabotážní skupiny do strategického ukrajinského města už pronikly. Pád Pokrovsku by přitom pro Kyjev znamenal jednu z největších ztrát za poslední měsíce, píše Reuters.
Krvavý boj v ulicích
„Boj je extrémně tvrdý. Ruští okupanti vrhají vpřed všechny dostupné síly a snaží se prolomit obranu našich jednotek,“ cituje server Kyiv Independent vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského. Situace ukrajinské armády v oblasti Pokrovsku a Kurachove v Doněcké oblasti je podle něj tou nejtěžší.
‚Pokrovsk bude nový Bachmut.‘ V dlouhé a krvavé bitvě se bude bojovat o každou ulici, říká analytik
Číst článek
„Všichni už přijali, že ruské jednotky vstoupí do Pokrovska,“ napsal na sociální síti Telegram velitel čety z ukrajinského 24. útočného praporu Ajdar Stanislav Bunjatov, podle kterého však ne všichni chápou, jaké důsledky to bude mít pro další postup Rusů. V případě dobytí Pokrovsku by se Rusům otevřela cesta mimo jiné do Dněpropetrovské oblasti.
„Dněpropetrovská oblast není zastavěná vesnicemi jako Doněcká oblast, postup tam proto bude rychlejší,“ upozorňuje Bunjatov s dodatkem, že jakmile Rusko vstoupí do další oblasti, bude znovu diktovat podmínky, což povede k úplnému postoupení těchto území pod ruskou kontrolu.
Pokrovsk je strategicky významný hned v několika ohledech. Nejenže představuje důležité logistické centrum ukrajinských ozbrojených sil, ve městě se nachází také jediný ukrajinský důl pro těžbu koksovatelného uhlí klíčového pro ocelářský průmysl, pád Pokrovsku by pro Ukrajinu znamenal logistické, vojenské i ekonomické komplikace. Kromě toho je ale Pokrovsk označován jako brána do Donbasu, který by pak Rusové mohli snadněji ovládnout.
„Kdyby se mělo stát, že by Pokrovsk padnul, ruským jednotkám se otevře cesta k tomu, co si vytkly jako náhradní cíl – to znamená ovládnutí Donbasu, kompletní ovládnutí Doněcké, případně Luhanské oblasti. Všude se dočítám, že cílem Ruska je ovládnout Donbas, ale už nezaznívá, že původně bylo cílem Ruska ovládnout celou Ukrajinu a druhým cílem pak bylo ovládnout minimálně levobřežní Ukrajinu, teď je minimalizovaným cílem ovládnout alespoň Donbas,“ upozornil minulý měsíc pro iROZHLAS.cz bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vlastislav Bříza.
Rusové nechtějí Severokorejce moc ukazovat, ale potřebují je. Testují si je do budoucna, říká Macko
Číst článek
Odborník zároveň varoval, že samotná bitva o Pokrovsk bude obzvlášť tvrdá a krvavá. „Bude to krvavá bitva jako u Bachmutu, kde budou desetitisíce padlých a raněných. O tom jsem hluboce, skálopevně přesvědčen,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Bříza s dodatkem, že souměstí Pokrovska s městem Myrnohrad, které leží vedle, mělo před válkou dohromady přes 100 tisíc obyvatel.
„Je to městská aglomerace, proto podobně jako u Bachmutu očekávám boj o jednotlivé čtvrti, ulice i domy. To je jeden z nejtěžších typů války, která je velmi krvavá, dlouhá a Ukrajinci určitě Pokrovsk nepustí. Už jen z toho titulu, že to je dopravní, logistický uzel pro severní část Donbasu,“ varoval Bříza.
Toho si jsou zřejmě vědomi i Rusové. Podle ukrajinského vojenského experta a majora v záloze Oleksije Hetmana je vysoce pravděpodobné, že se Rusové v Pokrovsku budou chtít vyhnout pouličním bojům, které mohou trvat dlouhé měsíce.
„Proto mají v plánu obklíčit město ze severu a jihu. Jinými slovy chtějí kolem něj vytvořit kruh nebo půlkruh a donutit naši posádku, která drží obranu, aby se z města stáhla. Tomu rozumí každý, zejména náš generální štáb a jednotky zapojené do plánování tamních vojenských operací,“ řekl v rozhovoru pro server RBK-Ukrajina. Ukrajinské vojenské síly se frontu snaží udržet, podle Hetmana ale čelí převaze nepřátelských sil, udržení obrany je proto složité.
Ruská převaha
Podobně jako Hetman to vidí také odborník Gustav Gressel z think-tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy, podle kterého Rusko plánuje útok na Pokrovsk z jihu, bude se ho snažit obklíčit a odříznout od hlavních logistických tras, které spojují Ukrajinu s frontovou linií.
Ruští představitelé si nemohou být jisti životem. Smrt generála posílí ukrajinskou morálku, říká expert
Číst článek
Gressel zároveň upozorňuje, že klíčovým faktorem ruského úspěchu je především masivní využití stále sofistikovanějších dronů. „Bohužel se Rusové v tomto oboru poměrně hodně naučili a přizpůsobili,“ říká pro Kyiv Independent.
Tím nejdůležitějším ale stále zůstává početní převaha Rusů. Ukrajina sice provedla změnu legislativy o mobilizaci a vynaložila úsilí pro nábor nových sil, v nejžhavějších místech frontové linie se to ale zásadněji neprojevilo, píše ukrajinský server.
Podle odborníka z Centra pro analýzu evropské politiky Federica Borsariho proto Ukrajina nedokáže plně obsadit své bojové jednotky a řádně provádět rotace. Rusové si tak za cenu vysokých ztrát udržují převahu. „Neustálé útoky, i když neúspěšné, odčerpávají munici a zásoby a narušují tak ukrajinskou bojovou sílu. Ukrajinské jednotky se proto nedokážou vypořádat s postupnými vlnami nových vozidel a vojsk,“ upozorňuje Borsari.
Server Kyiv Independent pak zmiňuje i další problém, se kterým se ukrajinské síly u Pokrovsku potýkají, a tím jsou spory uvnitř vojenského velení. „Hlavním důvodem katastrofy v pokrovském sektoru je vrchní velení, které jednotkám zadává nereálné úkoly. Generálové nemají přehled o schopnostech jednotek a neznají situaci na nulté linii,“ stěžuje si například velitel praporu z ukrajinské 59. brigády Serhij Filimonov.
Evakuace Pokrovsku
Podle oslovených analytiků tak Ukrajina má jen omezené šance, jak Pokrovsk udržet pod svou kontrolou. Naděje se vytrácí i mezi zbývajícími obyvateli strategického města a někteří se chystají na evakuaci, dokud je to ještě možné.
Charkov vypadá jako Berlín v roce 1945. Mír si na Ukrajině přeje stále více lidí, popisuje reportér
Číst článek
K odchodu do bezpečnějších částí Ukrajiny je už řadu týdnů vyzývají místní úřady i všudypřítomné billboardy, evakuace ale pro mnohé zůstává výzvou.
Ještě před několika měsíci město fungovalo jako důležitý železniční uzel, přes který byli evakuováni civilisté z měst v přední linii do bezpečnějších částí Ukrajiny. Kvůli riziku ruských útoků ale ukrajinská státní železnice evakuační vlaky od září zrušila a nyní je vypravuje z Pavlohradu vzdáleného 100 kilometrů. Nádraží v Pokrovsku je proto opuštěné a zabedněné, píše AFP.
Lidem zůstala možnost dopravit se z města auty nebo autobusy, mnozí ale zvažují, jestli jsou připravení svůj dosavadní život v Pokrovsku opustit. K evakuaci nakonec přistoupily i 21letá studentka Anna s matkou. Zabalily si šest tašek věcí a vydaly se k evakuačnímu místu, kde na ně čekala obrněná dodávka. Během předchozích evakuací už byla dodávka dvakrát zasažena ruskými drony, vysvětluje řidič.
„Někteří lidé odcházejí až v poslední možnou chvíli,“ říká Anna, než se vydá na cestu do Kyjeva, kde nikdy nebyla a nikoho tam nezná. Studentka z Pokrovsku přitom doufá, že se do města bude moct vrátit. K tomu však dojde jen pod jednou podmínkou. „Pokud město zůstane součástí Ukrajiny.“