Architektonicky či historicky cenné domy ztratily ochranu v roce 2020 poté, co soud rozhodl, že koncem 80. let úředníci stovky domů špatně zapsali na památkový seznam. Teď je chrání zóny.
Ještě dva týdny je možné podávat námitky k vytvoření památkových zón v Brně. Mají poskytnout ochranu ohroženým architektonicky cenným stavbám. Pomůže opatření zachovat kulturní dědictví?
Majitelé domu požádali památkáře o stanovisko k možné demolici domu číslo 11 v ulici Veveří v Brně. Zatímco sami ve vedení města řeší, jak těmto situacím zabránit.
Vyhlášení zón má napravit starou administrativní chybu, kdy v Brně o památkovou ochranu přišlo přes 1300 budov. Některé z domů jsou už zbourané, nebo přestavěné a dalším to hrozí.
Novou krajinnou památkovou zónou v Karlovarském kraji se od úterý stává území někdejšího loveckého revíru Kladská ve Slavkovském lese. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury.
Náměstek teplického primátora Jiří Štábl (ANO) řekl, že vedení Teplic se chce s majitelem objektu setkat. Ten už v minulosti nechal zbourat secesní Městské lázně.
Jedenáct let se dohaduje opavský magistrát s developerskou firmou, která chce uprostřed památkové zóny postavit obchodní centrum. Nyní město přichází s plánem vyřešit spor jakýmsi „odchodným“. Firma by za to, že z města odejde, dostala 30 milionů korun. Soudě podle veřejné debaty by obyvatelé města nebyli proti.
Vozítka segway nebudou moct do širšího centra města. Radní dnes schválili zákaz jejich provozu v pražské památkové rezervaci, ale také například na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4, Smíchova, v Libni a Holešovicích. Zákaz začne platit přibližně v polovině srpna.
Stromy v okolí zámku v Náměšti nad Oslavou se brzy dočkají ošetření. V těchto dnech začnou Lesy České republiky s akcí, která nese název „Ošetření významných stromů v krajinné památkové zóně Náměšťsko“.
Rozpory panují ve Frýdku-Místku kolem podoby nové památkové zóny. Památkáři totiž chtějí tímto způsobem chránit zhruba dvakrát větší území, než prosazují vlastníci historických budov spolu s městem. Město začalo zónu plánovat poté, co jednu z vůbec nejcennějších textilek, 130 let starou Landsbergerovu přádelnu, zbouraly bagry.
Majitelé nemovitostí v centru Českého Těšína si zvykají na nové pořádky. Už přes měsíc žijí v městské památkové zóně a při opravách domů se neobejdou bez razítka památkářů. Například Těšínská tiskárna chystala výměnu oken na svém historickém sídle, teď ale musí čekat na povolení. V době, kdy ubývá zakázek, může být pro tiskárnu splnění podmínek památkářů likvidační.
Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Plánují proto, že vytvoří ve městě novou rozsáhlou památkovou zónu. Spolu s vedením města už o to požádali ministerstvo kultury. S návrhem přišli poté, co společnost Slezan nechala zbořit přes sto let starou Lansbergerovu přádelnu. Záměr nové památkové zóny ale vyvolal nesouhlas vlastníků nemovitostí.
Na Václavském náměstí se bude protestovat proti zbourání historické budovy na rohu náměstí a Opletalovy ulice. Klub Za starou Prahu, který protest organizuje, chce u modernistického domu ze 20. let minulého století symbolicky klást svíčky. Zbourání budovy, která je součástí Pražské památkové rezervace vedené na seznamu UNESCO, už povolilo ministerstvo kultury. Boj Klubu Za starou Prahu tak nemůže konečné rozhodnutí zvrátit.