Frýdek-Místek chce chránit historické továrny, navrhuje další památkovou zónu
Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Plánují proto, že vytvoří ve městě novou rozsáhlou památkovou zónu. Spolu s vedením města už o to požádali ministerstvo kultury. S návrhem přišli poté, co společnost Slezan nechala zbořit přes sto let starou Lansbergerovu přádelnu. Záměr nové památkové zóny ale vyvolal nesouhlas vlastníků nemovitostí.
Z Lansbergerovy přádelny, jedné z nejvýznamnějších textilních staveb ve Frýdku-Místku, už zůstává jenom torzo. Bagry právě boří poslední stěnu.
„Tou demolicí se to hrozně urychlilo, je tady opravdu obava z dalších demolic. Když jsme zjistili, kolik dalších demoličních výměrů mají jednotliví vlastníci v tomto území, tak to není jednoduché,“ říká náměstek primátora Karel Deutscher z ČSSD.
Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Podrobnosti zjišťovala Iva Havlíčková
Právě demolice přádelny je důvodem, proč se přidali na stranu památkářů. Navzdory protestům majitelů nemovitostí.
„Je opravdu třeba si to vysvětlit, co ta ochrana znamená, ať se nikdo nedomnívá, že ho to bude omezovat. To není pravda. My se spíš snažíme mít ochranu vzhledu exteriéru budov,“ podotýká Deutscher.
V blízkosti frýdeckého nádraží je přitom přes deset cenných budov někdejší tovární čtvrti, které by spadly do ochrany památkářů. Mimo jiné také Neumannova přádelna, která je postavena ve stylu průmyslové secese.
Vlastníci budov s památkovou zónou nesouhlasí
Jiří Karásek ze společnosti Textil Invest Group, která ji vlastní, se záměrem plošné ochrany nesouhlasí.
„Já nevyřizuji žádný demoliční výměr na budovu, kterou vlastním, která historicky měla být součástí památkové ochrany. Já bych chtěl mít záruku ze strany Národního památkového ústavu a města, že v okamžiku, kdy městská památková zóna bude, budu schopen v té zóně zaprvé investovat dle svých představ a že investice budou v takovém rozsahu, kdy je ekonomicky budu schopen unést,“ tvrdí Karásek.
Také Tomáš Fridrich ze společnosti Slezan uklidňuje, že už žádnou další demolici společnost neplánuje.
„V současnosti jsou budovy v uspokojivém stavu, nehrozí zřícení, neteče do nich. Opravdu případ přádelny byl ojedinělý, ale bohužel je velmi výrazný,“ dodává.
Landsbergerovu přádelnu už se zachránit nepodaří, nicméně i soubor dalších budou je podle památkářů unikátní, i v rámci celé republiky. Kromě plošného opatření proto usilují i o prohlášení těch nejcennějších kulturní památkou.