„Stavební firmy nabízely jenom výměnu oken, nabarvení a zateplení. V zahraničí přitom jsou lepší příklady,“ říká obyvatelka domu Jarmila Ditrychová. Místo stavební firmy proto oslovila architekty.
Šedivé monotónní paneláky s desítkami bytů patří k tváři snad všech českých měst. Jejich rychlá a relativně levná stavba řešila nedostatek bytů v poválečném Československu. První vznikl ve Zlíně na začátku 50. let. Prvního července 1955, tedy před 60 lety, se v pražských Ďáblicích nájemníci nastěhovali do prvního paneláku postaveného novou technologií.
Na některých českých sídlištích stojí paneláky tak blízko sebe, že si jejich obyvatelé vidí až do kuchyně. Přesto ztrácejí tyto budovy pověst králíkáren. V Česku se daří okolí panelové výstavby oživit, a podmínky pro bydlení tak zlepšit. Také odborníci se stále dohadují, co s paneláky dál. Ode dneška je tomuto problému věnovaná konference na pražské ČVUT.
Na ústeckém sídlišti Mojžíř hořel osmipatrový panelový dům. Hasiči evakuovali dvacet lidí. Třináct lidí pak bylo převezeno do nemocnice, zřejmě se nadýchali kouře.
První, na co návštěvník Prahy narazí při příjezdu do města autem, jsou většinou sídliště. Ta obklopují Prahu od 70. let, i když nejstarší panelové domy se stavěly už dřív. Pro řadu lidí už paneláky nejsou jen králíkárny, jak se jim hanlivě přezdívalo či přezdívá. Jejich oblíbenost roste.
Sídliště Chanov, jedna ze čtvrtí severočeského Mostu, přijde o svůj letitý symbol. Vybydlený panelový dům, ze kterého zbyla jen kostra, chce město do konce roku zbourat. V Chanově žijí většinou sociálně slabí obyvatelé, kterým demolice domu nevadí. Naopak očekávají, že jim přinese spoustu železa, které budou odvážet do sběrných surovin.
Pět panelových domů ve Veselí nad Lužnicí zůstalo bez topení a teplé vody. Jejich nájemníci sice poplatky za služby řádně uhradili a majitel domů, společnost Amra, peníze obdržela, dodavateli ale nezaplatila. Veselské služby se tak rozhodly zarazit dodávky tepla celkem 90 rodin.
O úvěry na opravy panelových domů mohou ode dneška žádat jejich majitelé. Státní fond rozvoje bydlení chce letos rozdělit 210 milionů korun. Na severu Čech většina bytových družstev k větším opravám využila dotace už v minulých letech. Některá ale o nové možnosti uvažují.
Stát po dvou letech obnovil podporu oprav bytových domů. Od 11. ledna si jejich vlastníci mohou v rámci programu Panel 2013 žádat o výhodné úvěry od Státního fondu rozvoje bydlení. Původně si majitelé bytových domů brali na opravy úvěry od bank, stát platil úroky. Program Panel 2013 dnes představí ministerstvo pro místní rozvoj.
Město ve městě. I tak se někdy označuje největší sídliště v Česku, pražské Jižní Město. I do těchto míst se můžete zítra vydat v rámci festivalu Den architektury. Celý víkend budou architekti a teoretici zadarmo provázet po zákoutích čtyřiceti českých a moravských měst.
Panelová sídliště nejsou obvykle místem, kam bychom zvali návštěvy ze zahraničí, kterým chceme ukázat to nejhezčí. Paneláky asi také nejsou tím prvním, co nás napadne, když přemýšlíme o tom, co by se hodilo na výstavu. Zároveň jsou ale sídliště součástí naší společnosti, žijí v nich miliony lidí. Jsou fenoménem, který k nám patří. Dnes se pro veřejnost otevřela v Sále architektů na Staroměstské radnici výstava s jednoznačným názvem ‚Pražská panelová sídliště‘, zaměřená na jejich výstavbu od 50. do 80. let minulého století.
Koupit si byt za 15 milionů a muset se z něj vystěhovat za asistence hasičů kvůli narušené statice je pravděpodobně dost nepříjemná věc. Obyvatelé luxusního komplexu v pražských Holešovicích Prague Marina to tento týden zažili. Podle mluvčího stavební firmy Metrostav už se mohou vrátit, dům byl zajištěn kovovými podpěrami.
Osmipatrový panelový dům na jabloneckém sídlišti Mšeno začal hořet kvůli špatnému spínači světla. Taková je podle policie předběžná příčina včerejšího požáru, kvůli kterému strávily 4 desítky lidí noc v provizorních podmínkách. Ani dnes nebude většina z nich spát doma. V poškozeném domě totiž stále nefunguje elektřina.
Na čtyři desítky lidí museli hasiči včera večer evakuovat z hořícího osmipatrového panelového domu v Jablonci nad Nisou. Oheň se jim ale podařilo rychle uhasit a lidé se mohli vrátit domů.
Radnice v Havlíčkově Brodě, která se zřejmě jako první v České republice rozhodla zbourat panelový dům z čistě estetických důvodů, si podle některých zaslouží titul nejosvícenější radnice v Česku. Další by ale byli radši, kdyby radnice investovala finanční prostředky jinam než do zkrášlování města. Radním vadilo především necitlivé umístění domu do urbanistické kompozice města. Další demolice panelových domů proto neplánují.
Vláda schválila návrh ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, díky kterému se znovu rozběhne program dotací na zateplení a modernizaci bytových domů. Kabinet pošle do Státního fondu rozvoje bydlení miliardu korun, krok ještě musí odsouhlasit poslanci.
Vláda bude posuzovat návrh změny rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2011. V současné době se jedná především o navýšení rozpočtu výdajových limitů na poskytování úrokových dotací v rámci programu Panel.
Okresní soud v Liberci zprostil tamního podnikatele Alexandra Kendika obžaloby z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozily mu až dva roky vězení za to, že z jeho panelového domu odpadl kus balkonu a těžce zranil tehdy dvanáctiletého chlapce.
25 procent panelových domů prošlo rekonstrukcí s pomocí dotací a zárukou státu. Část této pomoci byla zastavena, program záruk za úvěry ale funguje dál.
Majitel staršího panelového domu v Liberci se bude od rána zpovídat u místního soudu z těžkého zranění školáka. Obžaloba ho viní z toho, že zanedbáním oprav domu ohrozil život chlapce. Hrozí mu až dva roky vězení.
Ministerstvo životního prostředí dočasně zastavilo příjímání žádostí o dotace z programu Zelená úsporám pro panelové domy. Resort chce jeho dosavadní průběh zkontrolovat - prý kvůli chybám v žádostech. Podpora pro nepanelové a rodinné domy pokračuje beze změn.
Netopýři patří mezi nejzajímavější savce jak z laického, tak i z odborného hlediska. Například v tropech představují velmi významnou složku tamních ekosystémů. V České republice najdeme 19 druhů netopýrů, z nichž většina je chráněna. Přesné množství netopýří populace však není možné stanovit, protože netopýři často migrují.
Panelové domy jsou nedílnou a mnohde dominantní součástí našich měst. Celkem je v Česku na 1,2 milionu panelových bytů, ve kterých žijí více než tři miliony lidí. Víc jak polovina z nich je starších 35 let. První pokusná celopanelová budova se stavěla v roce 1953 v Praze Ďáblicích. A právě do tohoto panelového domu se lidé nastěhovali před 55 lety.