Policie zaplombovala majetek Penamu. Kvůli dotaci na toasty zajistila továrnu za 98 milionů
Národní centrála proti organizovanému zločinu uvalila plombu na majetek Pekárny Zelená louka, dceřiné společnosti Penamu. Kriminalisté zajistili se souhlasem evropského žalobce výrobní halu a přilehlé budovy v hodnotě více než 98 milionů korun. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál to zjistily z katastru nemovitostí. Policie pekárnu stíhá pro dotační podvod, stejně tak dva její exmanažery. Holding Agrofert, pod který podnik spadá, pochybení odmítá.
„Bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání mimo jiné i právnické osoby Pekárna Zelená louka jako obviněné ze spáchání zvlášť závažného zločinu dotační podvod v jednočinném souběhu se zvlášť závažným zločinem poškození zájmů Evropské unie ukončeného ve stadiu pokusu,“ napsali kriminalisté v usnesení o zajištění majetku pekárny, které lze dohledat v katastru nemovitostí.
Dotace 100 milionů na toastový chleba: policie obvinila dva lidi a jednu firmu
Číst článek
Policisté kvůli trestnímu stíhání zaplombovali továrnu a přilehlé budovy v Herinku u Prahy, kde pekárna vyrábějící produkty značky Penam sídlí. Zabavený majetek detektivové podle zveřejněného dokumentu vyčíslili na více než 98 milionů korun. „Nelze-li zajistit věc, která je nástrojem trestné činnosti nebo výnosem z trestné činnosti, může být místo ní zajištěna náhradní hodnota, která odpovídá, byť jen z části, její hodnotě,“ zdůvodnili to.
Národní centrála proti organizovanému zločinu, která má případ na starosti, zajistila majetek podniku z holdingu Agrofert minulou středu, a to „po předchozím souhlasu evropského pověřeného žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce.“ O trestním stíhání kvůli unijní dotaci ve výši 100 milionů korun na lepší toasty značky Penam informovala o den později, tedy minulý čtvrtek. Konkrétní název firmy ale neuvedla.
Policie v tiskové zprávě k tomu pouze napsala, že jako „náhradní hodnotu výnosu z trestné činnosti“ zajistila nemovitost, kterou vlastní obviněná společnost. Kriminalisté mají za to, že pekárna měla při realizaci projektu inovační linky na výrobu toastového chleba v žádosti o dotaci z evropských peněz „podat nepravdivé údaje a zamlčet podstatné údaje, které podléhaly podmínkám dotačního řízení“.
Obvinění exmanažeři
Vedle Pekárny Zelená louka policie stíhá i další dvě fyzické osoby. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se jedná o bývalé manažery, kteří v době žádosti o dotaci pekárnu řídili, jak potvrdil i český zástupce při Úřadu evropského žalobce Petr Klement. „Jde o osoby zastupující předmětnou právnickou osobu, která byla příjemcem dotace,“ napsal redakci v sms zprávě. Více konkrétní být Klement nechtěl.
Jména dalších obviněných nicméně v úterý zveřejnil server Neovlivní. Má jít o tehdejšího předsedu představenstva Václava Šrámka a jeho zástupce Michala Mikscheho. Ten prý sám potvrdil, že si obvinění převzal.
Redakce oslovila s dotazy i pověřeného žalobce Adama Bašného. Ten ale nechtěl případ více komentovat. „Nyní bude probíhat standardní vyšetřování, jehož délku nyní ještě nelze poctivě odhadovat. Prosím o pochopení nutné limitace v poskytování informací státním zástupcem v přípravném řízení,“ uvedl.
Holding Agrofert, do jehož pekárenské divize společnost Pekárna Zelená louka spadá, dlouhodobě odmítá jakékoli pochybení. Minulý týden jeho mluvčí Pavel Heřmanský zopakoval, že v žádosti o dotaci na linku na toastový chleba postupoval v souladu se zákonem a dotačními pravidly. Informaci z katastru o zajištěném majetku nechtěl nyní na dotaz redakce komentovat.
Lepší toastový chléb
Připomeňme, že v případu jde o dotaci ve výši 100 milionů korun, kterou České republice odmítla Evropská komise proplatit. Během unijního auditu ke střetu zájmů před několika lety zjistila, že linka, na kterou peníze firma čerpala, nebyla inovativní. Právě na „inovativnost“ byla přitom dotace určena.
Lepší toasty Penam
V popisu projektu Pekárna Zelená louka uvedla, že půjde o linku „s výraznými inovačními prvky“, díky níž měla vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů. Kontroloři ale zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii. Podobný toastový chléb vyráběla německá společnost Lieken AG, která je rovněž členem skupiny Agrofert, už v roce 2013.
Systém vyplácení dotací z unie ale funguje na principu předfinancování ze státní kasy. To znamená, že dotaci pekárna získala od státu, tomu ji ale poté Brusel „odebral“. Ministerstvo obchodu a průmyslu, z jehož operačního programu byly peníze vyplaceny, se proto od podzimu 2021 snaží dotaci vymoci od firmy zpět do státní kasy.
Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, který firmu i obě osoby viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným exmanažerům trest odnětí svobody od 5 do 10 let.
Stamilionovou dotaci na novou výrobní linku získala v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu Pekárna Zelená louka. Jde o dceřiný podnik Penamu ze skupiny Agrofert, kterou bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů.