Norové uvedli, že vzhledem k nedostatečnému počtu zaměstnanců a vybavení je složité kontrolovat množství lodí, které do přístavu připlouvají. Oslo každý týden přijme 50–70 lodí a 243 000 kontejnerů.
Řidič při pohledu na policejní hlídku zazmatkoval, zastavil v odstavném pruhu a utekl mimo dálnici. V nákladovém prostoru policisté odhalili 58 migrantů ze Sýrie, z toho 51 mužů, dvě ženy a pět dětí.
„V detenčním zařízení jsem byl týden. Místnost bez oken 3x10 metrů, bylo nás tam 40. Na spaní na podlaze jsme se museli střídat, zbytek stál. Záchod byl v rohu, dělat jste to museli přede všemi.“
Poznat pachatele podle lidské DNA už dnes není pro kriminalisty nic výjimečného. Věda je zavedla ještě dál. Při odhalování zločinu nově používají i DNA rostlin a zvířat.
Indický Národní úřad pro evidenci kriminality zaznamenal v roce 2020 více než 1700 případů obchodování s lidmi. Podle odborníků je to ale jen špička ledovce.
„Občas bývalé pašeráky využíváme i k tomu, aby vyprávěli, jaké je sedět dva roky ve vězení, a tím od toho odradili děti i jejich rodiče,“ říkají o své práci zoologové Tomáš Ouhel a František Příbrský.
„Vzděláváme lidi, stavíme záchranné centrum pro zvířata z černého trhu. Spolupracujeme s farmáři a zaměstnali jsme několik bývalých pytláků,“ říká o své práci v Indonésii terénní zoolog Příbrský.
Neštěstí se podle BBC odehrálo nedaleko francouzského přístavu Calais. Záchranáře zalarmoval jeden z místních rybářů, který si všiml prázdného člunu a lidských těl ve vodě.
„Ničíme mezinárodní síť pašeráků, z nichž většina je z Konga. Dopátrali jsme už dvaceti tun, ale ještě to neskončilo,“ řekl ředitel konžského institutu ochrany přírody.
„Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice,“ uvedla mluvčí.
Itálie chce v Evropské unii unii prosadit nový plán, jak se vypořádat s migrací, jehož součástí by byla možnost, aby lidé z válečných oblastí mohli požádat o azyl přímo z domovských zemí.
Stovky policistů se ve středu ráno na západě Německa zapojily do rozsáhlé razie proti motorkářskému gangu, jehož členové pochází z Iráku. Členy gangu prokuratura podezřívá mimo jiné z pašeráctví lidí.
V rozhovoru Lidových novin s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem se dočtete, že je pro tělo prospěšná přiměřená dávka stresu. Tématem regionálního Deníku je pak rostoucí počet Čechů s nádorem jater.
Prokurátoři v Maďarsku obžalovali 11 lidí spjatých s úmrtím 71 migrantů v uzavřeném kamionu, který byl v srpnu 2015 nalezen na rakouské dálnici. Pro čtyři obviněné chce obžaloba doživotí.
Na vídeňském letišti zadrželi o víkendu Čecha, jenž v zavazadle schovával téměř 80 plazů, včetně vzácných a chráněných druhů. S odvoláním na ministerstvo financí o tom v úterý informovala agentura APA. Muž nejprve pašování popíral, nakonec se však přiznal.
Novozélandští celníci na letišti v Aucklandu ve čtvrtek zadržela Čecha a Češku, kteří převáželi 20 kilogramů pervitinu. Jde o rekordní množství drog, které se podařilo zadržet na novozélandském letišti přímo u cestujících. Podle českého ministerstva zahraničních věcí jsou ve vazbě a čekají na další řízení. Podle novozélandského serveru Otago Daily News jim v případě usvědčení a potrestání hrozí až doživotní trest.
Severoatlantická aliance bude v Egejském moři sledovat pohyb pašeráků, kteří převážejí uprchlíky do Evropy. V Bruselu se na tom dohodli ministři obrany zemí NATO. Členské státy do Egejského moře pošlou své průzkumné lodě, které budou pomáhat s odhalováním pašeráckých sítí. Letos se s pomocí pašeráků dostalo z Turecka do Evropy přes 70 tisíc lidí.
Ve Středozemním moři začala tento týden námořní operace Evropské unie proti pašerákům. S odvoláním na zdroje z Bruselu o tom dnes informovala agentura DPA. Italský kontradmirál Andrea Gueglio prý už převzal velení nad prvními z lodí vyslaných státy EU.
Policie v Thajsku objevila na jihu země hroby obětí obchodu s lidmi. Mrtvých jsou desítky, podařilo se najít ale i tři přeživší. První ostatky lidí našla už v pátek na jihu Thajska nedaleko hranic s Barmou. Pátrání stále pokračuje a podle některých informací by v džungli mohlo být pohřbených až 40 lidí.
Španělská policie upřesnila množství kokainu, který našla na Kanárských ostrovech v lodi u čtyř Čechů. Bylo ho téměř 600 kilogramů. První policejní odhady přitom mluvily o 369 kilogramech.
Přes padesát kilogramů nosorožčích rohů spálí v neděli v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Jde o rohovinu ze zásob samotné zoo a dále potom nosorožčí rohy, které zabavili čeští celníci. Kampaň chce upozornit veřejnost, že situace nosorožců ve volné přírodě je kritická. Hranici zapálí osobně Tony Fitzjohn, který se celý život věnuje ochraně afrických zvířat.
Přes 35 kilogramů sloních klů objevili v zavazadle jednoho z cestujících celníci na pražském Letišti Václava Havla. Cizinec, který kly převážel, cestoval z Paříže do vietnamské Hanoje.