V česko-polském příhraničí podle celníků za první pololetí výrazně vzrostl počet pašeráků cigaret
Celníci v Královéhradeckém kraji zaznamenali ve srovnání s minulými roky výrazně víc pokusů o nelegální dovoz cigaret z Polska. V prvním pololetí zajistili zhruba 116 tisíc nelegálně přepravovaných cigaret, to je o 47 procent více než loni. Oproti prvnímu pololetí roku 2022 je nárůst dokonce pětinásobný.
Jsem právě na kraji Náchoda jen několik desítek metrů od státních hranic s Polskem. Hlídka celníků tady průběžně zastavuje automobily přijíždějící od našich severních sousedů. Jeden z celníků auto vždy vytipuje a jeho kolegové jej pak následně zkontrolují.
V česko-polském příhraničí podle celníků za první pololetí výrazně vzrostl počet pašeráků cigaret
Ptal jsem se, podle jakého klíče jsou vozidla vybírána. Prý jde většinou o náhodný výběr, ale někdy mu vůz ke kontrole „doporučí“ sama posádka, která vypadá podezřele. Celníci mohou dalekohledem vidět, že se pasažéři v automobilu chovají nestandardně, všichni kouří nebo něco podobného.
Kontroly aut
Při samotné kontrole pak celníci neprohlížejí pouze kufr auta, ale i další části vozu. Většinou je to ale prý tak, že se lidé nelegálně převážející cigarety nesnaží nějak sofistikovaně ukrývat. Prostě přes ně jen zkrátka v kufru nebo na sedačce hodí deku.
Nedávno celníci na tomto místě zastavili osobní vozidlo, jehož posádka převážela 11 600 kusů cigaret.
V podobných případech celníci zboží zadrží a to následně propadne státu. Navíc celní správa doměří za dovážené zboží spotřební daň. Jen pro představu, vezmiňovaném případě konkrétní zásilky necelých 12 tisíc kusů cigaret, se jedná o téměř 50 tisíc korun.
Lékař: Každý druhý kuřák se po deseti letech a krabičce denně dopracuje ke ‚kuřáckému astmatu‘
Číst článek
A k tomu může ještě každá fyzická osoba dostat od celníků pokutu ve správním řízení a to až do výše jednoho milionu korun.
Povolené množství
Celníci si nárůst pokusů o nelegální dovoz cigaret vysvětlují částečně tím, že lidé nevědí, kolik je možné si legálně ze zemí Evropské unie, v tomto případě Polska, zboží dovést. V případě cigaret je to 800 kusů na osobu, k tomu kilogram tabáku na kouření, nebo třeba 400 kusů doutníků o maximální hmotnosti 3 gramy za kus. Vše je uvedeno v zákoně.
Co se týče alkoholu, tak například piva je možné dovážet maximálně 110 litrů, limity samozřejmě platí v případě osobní spotřeby.
Na druhou stranu ale podle celní správy po tuzemském zvýšení spotřební daně opravdu přibylo těch, kteří jedou do Polska na nákup a vědí, že zpět vezou větší než povolené množství zboží. A prostě jen doufají, že je celníci nezastaví a nezkontrolují.